Od redaktorów

dr Sylwia Lipiecka-Sęk, dr Katarzyna Makowska

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Tematy związane z pyłowym zanieczyszczeniem powietrza corocznie jak bumerang powracają w okresie zimowym i połączonym z nim sezonem grzewczym. Spowodowane jest to wyraźnym i często odczuwalnym przez mieszkańców pogorszeniem stanu jakości powietrza. Niemniej problem obecności materii zawieszonej w atmosferze występuje przez cały rok, zmienia się tylko skala natężenia tego zjawiska.

Ze względu na fakt, że zarówno gazowe, jak i pyłowe zanieczyszczenia powietrza mają wymiar transgeniczny, a ruchy mas atmosferycznych powodują, że łatwo się rozprzestrzeniają i zazwyczaj trudno wyznaczyć dokładny zasięg ich oddziaływania, ten rodzaj skażenia środowiska zaliczany jest do wyjątkowo groźnych i niebezpiecznych dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz rozwoju roślin. Niezwykle istotne staje się też właściwe postępowanie w zakresie zmniejszenia wpływu emisji tych czynników do środowiska, co zrozumiałe, głównie ze źródeł antropogenicznych.

Zła jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Szkodliwość pyłów jest uzależniona od ich właściwości fizycznych...