Parametry techniczne systemów gładkościennych rur kanalizacyjnych
W ostatnich latach systemy rur z tworzy sztucznych z polipropylenu są stale udoskonalane. Na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania, które posiadają nowe właściwości. Polipropylen jako materiał do budowy kanalizacji bezciśnieniowej staje się coraz bardziej popularny w Polsce i w Europie.
Warto zatem przeanalizować wybrane parametry techniczne rur polipropylenowych o różnej konstrukcji, zwłaszcza pod kątem ich wytrzymałości po zarysowaniu. Artykuł bazuje na badaniach wykonanych przez Wolfganga Fischera, opublikowanych w zeszycie nr 9/13 ?Korrespondenz Abwasser ? Stowarzyszenia DWA? we wrześniu 2013 r. Obecnie na rynku oferowanych jest wiele rur o różnych konstrukcjach i w związku z tym problemem, także dla specjalistów, staje się ocena rozmaitych struktur ścianek i modyfikacji materiałowych pod względem ich zastosowania oraz właściwości. Rury PP z modyfikatorami są oferowane równorzędnie z rurami PP bez modyfikatorów. Twierdzi się, że te pierwsze zdobyły większą popularność dzięki dodatkom mineralnym. Myślę, iż polski czytelnik z chęcią zapozna się z najnowszymi badaniami tego typu materiałów.
Stan normalizacyjny
W Polsce aktualnie obowiązują następujące normy dotyczące rur polipropylenowych do kanalizacji zewnętrznej:
- PN-EN 1852-1 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji. Polipropylen (PP) Część 1: Specyfikacje rur, k...