Według IWA proces optymalizacji pracy sieci wodociągowej opiera się na czterech podstawowych grupach działań, takich jak aktywna kontrola wycieków, szybkość napraw (szybkość detekcji wycieków), kontrola i regulacja ciśnienia oraz rehabilitacja przewodów.

Wykorzystanie tych grup działań pozwala na racjonalizację i obniżenie kosztów eksploatacji oraz dostawy do odbiorców wody w wymaganej objętości, o dobrej jakości i odpowiednim ciśnieniu. Nie wszystkie grupy działań są możliwe do spełnienia jednocześnie przez przedsiębiorstwa wodociągowe w obecnych warunkach ekonomicznych Polski. Do analizy każdej sieci należy podchodzić indywidualnie i do każdego systemu dystrybucji sieci wody dobierać rozwiązania adekwatne i uzasadnione ekonomicznie dla danego przedsiębiorstwa. Aktywna kontrola wycieków prowadzona jest w miejscach oraz punktach wskazanych w trakcie monitoringu pracy sieci wodociągowej. Chodzi głównie o przeglądy sieci połączone z obserwacją nawierzchni i nasłuchiwaniem specjalistycznym sprzętem, takim jak geofon, stetofon oraz korelator.

Wykrywanie awarii i wycieków

Podstawowym parametrem, który istotnie wpływa na wielkość strat wody przy usuwania awarii, jest czas od wystąpienia awarii do jej usunięcia. Proces usuwania awarii można podzielić na trzy fazy (rys. 11).

- faza pierwsza ? powiadomienie ? czas upływający od momentu pojawienia się wycieku do odebrania zgłosz...