Inteligentna sieć ciepłownicza w Poznaniu
Pod ostatnio nośnym terminem ?smart city? kryją się różne pojęcia: inteligentne systemy kierowania ruchem ulicznym, komunikacja elektroniczna kierowana do mieszkańców czy aplikacje ułatwiające sterowanie domowymi instalacjami. Kierunek ?smart? oznaczać też może inteligentną infrastrukturę, a konkretniej inteligentne zarządzanie procesami związanymi z dostawą ciepła, energii, wody itd.
Głównym przedmiotem działalności Veolii Energii w Poznaniu jest produkcja ciepła systemowego w kogeneracji i jego dostawa do klientów, z wykorzystaniem sieci ciepłowniczej.
System ciepłowniczy Poznania
Poprzez układ ciepłociągów o długości 480 km ciepło doprowadzane jest z centralnej elektrociepłowni Karolin do ponad 7 tys. obiektów na terenie miasta. System ciepłowniczy to także kilkaset komór ciepłowniczych, w tym 35 kluczowych, monitorowanych w telemetrii, trzy przepompownie i ponad 5 tys. węzłów ciepłowniczych. Większość węzłów w systemie to kompaktowe instalacje nowej generacji, a blisko 180 km sieci zostało wykonanych w nowoczesnej technologii preizolowanej, gwarantującej lepsze parametry efektywności dostaw. Na samym końcu tego ?łańcucha dostaw? jest jeszcze ok. 6 tys. liczników ciepła i wodomierzy.
Zarządzanie takim majątkiem wymaga nakładu sił i środków. Modernizacja infrastruktury ciepłowniczej ? sieci i urządzeń ? jest prowadzona w Poznaniu sukcesywnie od połowy lat 90. XX w. Dostępne wcześniej rozwiązania...