Projekt nowej ustawy Prawo wodne, nad którym od kilku lat pracuje Ministerstwo Środowiska, jest obecnie przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jaka będzie jego przyszłość?

Według założeń dokumentu, gminom przekazane zostanie zadanie utrzymania melioracji wodnych szczegółowych oraz budowy i utrzymania urządzeń odwadniających tereny zurbanizowane. Nie ma na to zgody Związku Gmin Wiejskich RP. Powodem są zbyt wysokie koszty ? właściciele gruntów i nieruchomości nie będą w stanie udźwignąć wszystkich opłat.

Droga do bankructwa

Gminy zdają sobie sprawę z tego, że przejęcie tak dużego obowiązku spowoduje nałożenie na budżet ciężaru, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Około 500 gmin w Polsce jest aktualnie zagrożonych utratą płynności finansowej, bowiem nie posiadają one nadwyżki operacyjnej, lub mają  na bardzo niskim poziomie.. Nałożenie na nie nowych zadań grozi ich bankructwem. 

Urządzenia melioracji wodnej szczegółowej w wielu regionach kraju nie były konserwowane od 20-25 lat. Jest to konsekwencją faktu, że rolnicy odstąpili od dokonywania dobrowolnej składki melioracyjnej na rzecz spółek wodnych , przez co urządzenia uległy zamuleniu, a rowy porosły krzewami lub nawet dużymi drzewami. Instytut Melioracji i Użytków Zielonych oszacował koszt doprowadzenia tego majątku  do właściwego stanu na 60 mld zł. Użytkownicy urządzeń melioracji wodnej ? ci sami, którzy odnoszą...