Papier z recyklingu

Przedsiębiorstwo Pratt z Conyers otworzyło w USA dwa zakłady recyklingu w Gary (stan Indiana) oraz w Wichita (stan Kansas). Oba obiekty powstały, by wspierać nową papiernię firmy w Valparaiso (stan Indiana), której rozruch ma nastąpić we wrześniu i która będzie produkować papier w 100% pochodzący z recyklingu.

Zakład w Gary zajmuje powierzchnię 110 tys. m2, natomiast ten w miejscowości Wichita ? 38 tys. m2. Łącznie w obiektach tych ma być przetwarzanych rocznie 120 tys. ton surowców wtórnych ? głównie makulatury, ale także niektórych metali i tworzyw sztucznych. Jak zaznacza Myles Cohen, prezes firmy, wdrażana strategia rozwoju ? poprzez otwarcie kolejnej papierni wraz z zapleczem surowcowym i wymaganą infrastrukturą ? umożliwi domknięcie pętli łańcucha dostaw dla klientów. Prezes zapewnia, że w obu zakładach w ciągu najbliższego roku zatrudnienie będzie systematycznie wzrastać. Obecnie zatrudnionych jest 30 osób.

Oba obiekty mają świadczyć usługi recyklingu dla przedsiębiorstw znajdujących się w promieniu 100 mil od każdego zakładu. Przedstawiciele firmy podkreślają, że celem otwarcia kolejnych jest także zwiększenie dochodów przedsiębiorstw recyklingowych, wzrost poziomów recyklingu, jak również zmniejszenie ilości surowców wtórnych, trafiających na składowiska, które są coraz droższe w obsłudze. Kolejnym argumentem jest troska o środowisko ? każda tona papieru poddanego recyklingowi pozwala zachować 17 drzew.

Domknięta pętla

Łańcuch dostaw w recyklingu samochodów w Holandii jest coraz bardziej efektywny ? takie stwierdzenie pojawiło się w raporcie na temat zrównoważonego rozwoju w 2014 r., opublikowanym przez holenderskie przedsiębiorstwo ARN. Jedną z głównych sił napędowych tego rozwoju jest cel nałożony przez Unię Europejską, a więc 95-procentowy poziom recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, który musi zostać osiągnięty do 2015 r. przez wszystkie państwa członkowskie. Pozyskane surowce mogą być zawrócone do łańcucha dostaw, dzięki czemu sektor będzie prosperował zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Holandia jest jednym z krajów, które nałożone unijne poziomy recyklingu zostały już osiągnięte. W 2014 r. poziom recyklingu wynosił tam już 96%, z czego 9,9% to odzysk energii.

W ubiegłym roku ARN wprowadził szereg usprawnień w sposobie raportowania wydajności recyklingu. Jednym z przykładów poprawy sprawozdawczości jest monitoring sieci, uwzględniający włączenie bardziej szczegółowych informacji pozyskiwanych od przedsiębiorców pośrednich lub też firmy, które nabywają pojazdy wycofane z eksploatacji od stacji demontażu, a następnie sprzedają je firmom rozdrabniającym.

Przedsiębiorstwo planuje przeprowadzenie w tym roku trzech prób strzępienia pojazdów. Do każdej z nich zostanie skierowanych 400 pojazdów wycofanych z eksploatacji, które mają stanowić reprezentatywną grupę aut użytkowanych na holenderskich drogach. Dzięki tym danym możliwe będzie wyliczenie rzeczywistej wydajności recyklingu osiągniętej w 2015 r.

Robot w sortowni

Pionierską w Szwajcarii umowę na dostarczenie inteligentnego systemu do sortowania odpadów podpisały firmy ZenRobotics z Helsinek (Finlandia) oraz Eberhard Group z Zurychu. W zakładzie Eberhard ? rodzinnej firmy o ugruntowanej pozycji na krajowym rynku ? pod koniec lata nastąpi montaż robota ZenRobotics Recycler, który dzięki zastosowaniu licznych czujników, sensorów, kamer na podczerwień, aparatu rentgenowskiego, skanerów laserowych 3D, wykrywaczy metalu oraz czytników kodów kreskowych i wagi jest w stanie odpowiednio posegregować odpady. Według producenta, zastosowanie robota wyraźnie zmniejszy koszty przetwarzania odpadów, jak również zwiększy wydajność recyklingu. ? Dzięki temu projektowi jesteśmy w stanie wykazać, że ZenRobotics Recycler posiada niesamowite możliwości uczenia się nowych strumieni odpadów. System szybko dostosowuje się do nowych potrzeb klientów ? zachwala Timo Taalas, dyrektor generalny

Współpraca uczelnia ? biznes

Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Pizie we Włoszech wybrał dostawcę sprzętu AMUT jako partnera w czterech projektach badawczych, finansowanych przez Unię Europejską, a zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Celem współpracy jest opracowanie i przetestowanie nowych, ekologicznych polimerów, produkowanych przy współudziale odnawialnych źródeł energii, surowców wtórnych i materiałów ulegających biodegradacji oraz tych nadających się do kompostowania.

Spółka zaznacza, że nowe polimery zostaną wykorzystane w jej zakładach wytłaczania tworzyw sztucznych i laboratoriach, gdzie możliwe będzie sprawdzenie ich jakości.

Technicy AMUT-u mają wspierać studentów na każdym etapie rozwoju projektów. Wskażą im, w jaki sposób funkcjonują urządzenia, a także podzielą się swoją wiedzą i kompetencjami oraz wspólnie przeanalizują dane zgromadzone w czasie badań.

W grupie siła

Raport przygotowany na zlecenie amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (United States Environmental Protection Agency ? EPA) ukazuje wzrost poziomu recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Stanach Zjednoczonych z 30,6% w 2012 r. do 40,4% w 2013 r. Dokument ocenia także szanse współpracy grupy G7 w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.

W ramach jednego ze swoich programów, Agencja promuje najbardziej wydajne i zrównoważone zarządzanie materiałami w całym ich cyklu życia, przy minimalizacji ilości spożytkowanych materiałów, które oddziałują na środowisko. W raporcie wskazano, że z każdego miliona telefonów komórkowych można odzyskać 15,88 t miedzi, 350 kg srebra, 34 kg złota i niecałe 15 kg palladu. Dzięki wspomnianemu programowi producenci sprzętu i detaliści wspierają odpowiedzialny recykling. Zobowiązani są bowiem do przekazania całego strumienia zużytego sprzętu certyfikowanym firmom, a w następstwie do upublicznienia informacji na ten temat.

W działania te angażuje się grupa G7, zrzeszająca siedem najbardziej wpływowych państw świata (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone i Kanada), która niedawno zobowiązała się do podjęcia ambitnych kroków, dzięki którym uda się przejść do efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych w całym ich cyklu życia. ? Po raz pierwszy przywódcy G7 oficjalnie uznali znaczenie związku między odzyskiem materiałów oraz gospodarką światową i zawarli sojusz G7 w sprawie racjonalizacji zużycia zasobów ? zauważyła Mathy Stanislaus z biura Agencji Ochrony Środowiska. Sojusz ma na celu promowanie koncepcji, które potrafią sprostać wyzwaniom wydajności zasobów. Założono również wymianę najlepszych praktyk i doświadczeń.

Cenna broń

Wielomilionowe umowy na recykling, ponowne użycie i unieszkodliwianie broni podpisał Departament Obrony Stanów Zjednoczonych z amerykańskimi firmami z siedzibami na Florydzie i w Teksasie. Działania te zostały podjęte w ramach demilitaryzacji. Finansowanie wspomnianych zadań będzie zatwierdzane w ramach każdego zlecenia. Rząd oczekuje, że firmy recyklingowe zakończą wynikające z umowy prace do 30 czerwca 2020 r.

 

Akcja ? mobilizacja

Wraz z nadejściem lata zakłady recyklingu w Holandii rozpoczęły kampanię, która ma zachęcić obywateli do oddania zużytego sprzętu elektronicznego, używanego w ogrodach, który zalega w ich domach, wiatach i garażach.

Według danych Wecycle, ok. 4,3 mln tego typu urządzeń może trafić do recyklingu. Organizacja nawiązała już współpracę z 850 sklepami w zakresie zbiórki e-odpadów. W sumie już 2500 sklepów w Holandii posiada pojemniki na odpady, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyte sprzęty elektryczne i energooszczędne lampy.

W obiegu zamkniętym

Pierwszy zakład recyklingu typu ?Bottle-2-Bottle? został otwarty w RPA w Afryce. W obiekcie PETCO wartym 6 mln dolarów będzie produkowana żywica na bazie recyklatu PET, która zostanie użyta do produkcji opakowań w sektorze napojów gazowanych. Zakład o powierzchni 3 tys. m2 został wyposażony przez Extrupet i oferuje technologię Starlinger. Miękkie butelki do napojów, tworzone w tym miejscu, zostały zaaprobowane przez koncern Coca-Cola. Do przemysłu opakowaniowego będzie dostarczanych rocznie 14 tys. ton żywicy PET. Dzięki funkcjonowaniu zakładu w skali roku 22 tys. ton postkonsumenckich butelek PET zostanie zawróconych ze składowisk odpadów, co przyczyni się do osiągnięcia 50-procentowego poziomu recyklingu tej frakcji.

Gumowe centrum

W Xiangyang w prowincji Hubei (Chiny) wmurowano kamień węgielny pod centrum recyklingu opon ? Central China Rubber Resources Recycling Industrial Park. Przedsięwzięcie wiąże się z inwestycją szacowaną na 340 mln dolarów. W największym w kraju zakładzie ? o powierzchni 7,5 mln m2 ? w skali roku ma być przetwarzanych 400 tys. ton zużytych opon. W parku w ciągu każdego roku powstanie 300 tys. ton asfaltu modyfikowanego z kauczuku oraz 100 tys. ton gumy z recyklingu. Na obszarze inwestycji znajdą się obiekty służące nie tylko do wytwarzania, przetwarzania i magazynowania, ale także do handlu i badań. Ponadto przewiduje się, że zakład będzie pełnił funkcję łącznika pomiędzy ogniwami łańcucha dostaw gumy.

Na podstawie stron internetowych: http://zenrobotics.com, www.amutgroup.com, www.arn.nl, www.defense.gov, www.epa.gov, www.petco.co.za, www.recyclinginternational.com, www.recyclingtoday.com, www.scrapregister.com, www.wecycle.nl opracował Łukasz Więcławski.