Trwają publiczne konsultacje propozycji Komisji Europejsiej w sprawie nowego pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Stanowisko w tej sprawie zajęli producenci tworzyw sztucznych, ktorych rekomendacje w tym zakresie publikuje PlasticsEurope.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym poprawę efektywności wykorzystania zasobów w Europie jest ustanowienie do 2025 r. zakazu składowania dla nadających się do recyklingu i odzysku odpadów pokonsumenckich. Potwierdzeniem takich kierunków działań są doświadczenia siedmiu krajów europejskich, które z sukcesem wprowadziły zakaz składowania, zwiększając tym samym wpływ na podwyższenie poziomów recyklingu. ? W latach 2006-2012 ilość odpadów tworzyw sztucznych deponowanych na składowiskach zmalała o 26%, a recykling i odzysk energii wzrosły odpowiednio o 40 i 27% ? dodaje Karl H. Foerster, dyrektor wykonawczy PlasticsEurope.

Przyszłe korzyści wynikające z niezalegania odpadów tworzyw sztucznych na składowiskach to, w ocenie PlasticsEurope, przede wszystkim dodatkowe 5 mln ton odpadów tworzyw, które można rocznie poddawać recyklingowi do 2025 r. Ponadto zaniechanie składowania odpadów tworzyw i innych odzyskiwalnych odpadów stworzy ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w sektorze zagospodarowania odpadów (sortowanie, recykling i odzysk energetyczny).

Efektywny recykling

Uwzględniając planowane poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych, należy wziąć pod uwagę bilans kosztów i korzyści dla gospodarki oraz dla środowiska, uwzględniający cały cykl życia wyrobów. Celem ambitnym, a jednocześnie realnym powinno być ustalenie 45-procentowego poziomu recyklingu do 2020 r. odpadów z tworzy sztucznych. W ocenie PlasticsEurope, przy obecnym zaawansowaniu technologicznym, można uzyskać poziom recyklingu wynoszący od 35 do 53% w przypadku opakowaniowych odpadów tworzyw sztucznych. Powyżej tych progów występują albo zbyt duże koszty, albo bilans korzyści dla środowiska jest ujemny.

Dodatkowo konieczne staje się zwiększenie wsparcia dla inwestycji w sektorze recyklingu, co przełoży się na wzrost mocy przerobowych w tym sektorze.

Odpowiednie projektowanie

Oprócz odpowiedniego podejścia do kwestii odpadów sukces koncepcji circular economy zależy od decyzji i programów działań uwzględniających cały cykl życia wyrobów. ?Projektowanie wyrobu w taki sposób, aby ułatwić recykling odpadu powstałego z tego produktu, niekoniecznie musi przynieść środowisku korzyści ? uważa Foerster. Przykładowo nowoczesne opakowania do żywności bardzo często składają się z wielowarstwowych folii z różnych typów polimerów, co sprawia, że folie te bardzo trudno poddać recyklingowi mechanicznemu. Jednocześnie bez tego typu barierowych opakowań producenci żywności musieliby używać znacznie większych ilości materiału, aby zapewnić wymagany stopień ochrony produktu. Ponadto dużemu skróceniu uległby okres przydatności opakowanych produktów, co bezpośrednio przełożyłoby się na straty żywności.

 

Opracowano na podstawie www.plasticseurope.org