Podczas posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich w Starym Sączu 24 lipca 2015 r. przedstawiciele miast członkowskich obrali wspólne stanowisko m.in. w sprawie skutecznej walki z tzw. dopalaczami. O czym jeszcze rozmawiano?

Związek Miast Polskich zwrócił się do Rady Ministrów z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w kwestii dopalaczy. Istniejące przepisy nie umożliwiają nakładanie kar za produkcję i obrót środkami zastępczymi. W praktyce są więc nieskuteczne, a możliwość zastosowania istniejących pozostawia wiele do życzenia. W związku z powyższym niezbędne są zmiany prawne, polegające na wprowadzeniu do systemu nowych definicji ustawowych dotyczących środków zastępczych, kar za stosowanie i dystrybucję dopalaczy. Ważne jest także stworzenie mechanizmów umożliwiających organom państwa skuteczne egzekwowanie przedmiotowych przepisów prawa.

Proponowane zmiany

Związek, podzielając w tej kwestii opinie wyrażone m.in. przez rady miast: Dębna (już w 2010 r.), Wrocławia, Poznania, Kalisza, Stalowej Woli, Opoczna, Turku i Świętochłowic, wyraża opinię, że upowszechnianie użycia środków zastępczych, zwłaszcza wśród młodych ludzi, stanowi poważne zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Prowadzi również do wzrostu przestępczości oraz rozwoju zorganizowanych grup przestępczych. W związku z tym proponuje się m.in. wprowadzenie do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, oprócz środków odurzających i substanc...