Odpady w gospodarce niskoemisyjnej
Odpady w gospodarce niskoemisyjnej
Rozwój gospodarki niskoemisyjnej przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju kraju to główny cel Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN).
Na początku sierpnia br. jego projekt został skierowany przez Ministerstwo Gospodarki do konsultacji publicznych1. Dokument ten stanowi próbę stworzenia optymalnego dla polskich uwarunkowań modelu rozwoju, w którym osiągane będą zarówno cele gospodarcze, jak i środowiskowe oraz społeczne. Innymi słowy, mając na uwadze konieczność zmniejszania emisyjności we wszystkich dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, zaproponowane rozwiązania zostały ograniczone tylko do takich, które mają pozytywny wpływ na gospodarkę. Ma to pozwolić na stworzenie w dłuższej perspektywie zrównoważonego modelu nowoczesnej materiało- i energooszczędnej gospodarki, zorientowanej na innowacyjność oraz zdolnej do konkurowania na europejskim i globalnym rynku.
Niezwykle istotne jest to, aby transformacja niskoemisyjna została wykorzystana do kreowania nowych szans i przewag konkurencyjnych. Obecnie polska gospodarka wciąż funkcjonuje w oparciu o linearny model rozwoju, polegający na schemacie ?weź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć?, w którym zasoby są dostępne w wystarczająco dużych ilościach, a jednocześnie w niskiej cenie. Dlatego też NPRGN koncentruje się na obszarach wzrostu gospodarczego, przy uwzględnieniu konieczności przejścia na gospo...