O spalarniach nieco inaczej
O spalarniach w Polsce powiedziano już wszystko lub prawie wszystko. Głos zabrali też zwolennicy i przeciwnicy budowania takich instalacji, zwykle ze skrajnych pozycji. Ja chciałbym zastosować nieco publicystyczne i może cokolwiek filozoficzne podejście.
Czy tak być powinno?
Nie znam prowadzonych po wdrożeniu rewolucji śmieciowej badań morfologii odpadów. Nie jest to jednak niezbędne do stwierdzenia, że możemy wyróżnić odpady niebędące jeszcze w pełni odpadami, odpady ulegające biodegradacji, odpady surowcowe, odpady energetyczne i odpady resztkowe. Poszczególne kategorie nakładają się na siebie, a zakwalifikowanie konkretnego odpadu do jednej z wymienionych grup będzie zapewne nastręczało trudności. Przynajmniej tak długo, dopóki nie ustali się sensownej hierarchii postępowania z nimi. Wtedy pewne kwestie staną się bardziej oczywiste.
W koncepcji 3xR (ang. reduce, reuse, recycle) za relatywnie najważniejsze wymienia się reuse, a więc imperatyw ponownego użycia tego, co zostało przez kogoś uznane za odpad. Wiele bowiem przedmiotów użytkowych czy żywności nie powinno stać się odpadem. Czasem potrzeba tak niewiele, by wyrzucony przedmiot mógł nadal służyć i spełniać swoje funkcje użytkowe. Niestety, żyjemy w czasach przyśpieszonej cyrkulacji. Czy tak być powinno?
Triada ?R?
Dlatego właśnie do koncepcji 3xR dodaje się czwarty element ? re-design. To postulat takiego projektowania wyrobów, w...