? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest obecny obraz gospodarki osadowej w Polsce. W zależności od regionu, wielkości obiektu, współpracy i koordynacji działań w regionie, świadomości, odpowiedzialności i zapewne jeszcze wielu innych aspektów ocena ta będzie bardzo różna ? mówi Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupskich, którego poprosiliśmy o ocenę stanu gospodarki osadowej w Polsce i o podzielenie się refleksją na temat pracy nad planem gospodarki osadami komunalnymi dla woj. pomorskiego. W cytowanym materiale A. Wójtowicz pyta, która oczyszczalnia nie produkuje osadów ściekowych. I odpowiada: nie produkuje osadów źle funkcjonująca oczyszczalnia.

Nie obudziliśmy się 1 stycznia 2016 r. zaskoczeni faktem, że gospodarowanie komunalnymi osadami ściekowymi jest w Polsce źródłem wielu problemów, których do końca nie udało się rozwiązać przed wejściem w życie zakazu deponowania na składowiskach odpadów komunalnych odpadów wysokokalorycznych, do których zaliczamy osady ściekowe. Gospodarka osadowa w kraju nadal znajduje się na etapie wyboru właściwych rozwiązań, które będą nie tylko zgodne z przyjętymi zasadami zrównoważonego rozwoju, ale też najmniej kosztowne dla przedsiębiorstw wodno-ściekowych, a w konsekwencji dla ich klientów. Jak przyznaje w swoim felietonie Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, do końca 2015 r. nie udało się sprostać wszystkim okołoosadowym wyzwaniom. Prezes IGWP widzi jednak światełko w tunelu, a nadzieję na rozwiązanie problemu z wykorzystaniem osadów i uniknięcie ich składowania pokłada w opracowanych i wciąż rozwijających  się technologiach: Możliwość uzyskania wsparcia finansowego na budowę biogazowni, w związku z uznaniem osadów za biomasę, nie tylko pozwoli na zmniejszenie ilości osadów, ale także może wpłynąć na stopień uniezależnienia się przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, zmniejszyć koszty związane z dostawą energii i umożliwić korzystanie ze źródła energii, które jest bezpieczne dla środowiska ? uważa Jakuta.

Nie mogliśmy w bieżącym wydaniu nie pochylić się nad problematyką związaną z osadami, poświęciliśmy im sporo uwagi, a naszych czytelników zachęcamy do lektury tych opracowań.

Anna Lembicz, redaktor prowadząca