Refleksje z pracy nad planem gospodarki osadami komunalnymi woj. pomorskiego

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest obecny obraz gospodarki osadowej w Polsce. W zależności od regionu, wielkości obiektu, współpracy i koordynacji działań w regionie, świadomości, odpowiedzialności i zapewne jeszcze wielu innych aspektów ocena ta będzie bardzo różna.

Próby opisania tego stanu przez różnych ekspertów nie przynoszą odpowiedzi i nie wskazują rozwiązań systemowych, co powoduje, że każdy operator oczyszczalni podejmuje decyzje na własną rękę. Z poziomu administracji wygląda to tak, że skoro jedni sobie radzą (zazwyczaj ci więksi), to pozostali też powinni, a jeśli jest inaczej, to znaczy, że są nieudolni. Argumentem często wykorzystywanym w tej dyskusji jest magia liczb i statystyk, pokazująca, że skoro tylko 6% osadów w Polsce (wg GUS-u) jest składowana, to wprowadzenie zakazu składowania nie będzie powodowało większych perturbacji. Nic bardziej mylnego?

W 2014 roku WFOŚiGW w Gdańsku zauważył, że istnieje potrzeba podjęcia działań systemowych w celu efektywnego wykorzystania ograniczonych środków z funduszy pomocowych w celu radzenia sobie z narastającym problemem osadów w komunalnych oczyszczalniach ścieków. Zainicjowano więc projekt służący wyznaczeniu realnych celów w oparciu o ?twarde dane?, pozyskane bezpośrednio od wszystkich oczyszczalni komunalnych funkcjonujących w woj. pomorskim. Do zadan...