Za nami pierwsza edycja konferencji pt. ?Zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym?, na którą firma Abrys zaprosiła prezesów z branży wodno-ściekowej do malowniczej Białki Tatrzańskiej.

Konferencja, która odbywała się w dniach 26-27 listopada 2015 r., rozpoczęła się od wystąpienia dr. Jędrzeja Bujnego, który opowiedział o nowych uwarunkowaniach prawnych dla przedsiębiorstw wod-kan. Uczestnicy uzyskali informację na temat implementacji dyrektywy 91/271/EWG oraz nowych zasad składowania osadów ściekowych. Zagadnienie dotyczące Raportu Najwyższej Izby Kontroli wywołało sporą dyskusję.

Zmiana o charakterze planowym

Kolejnym prelegentem był Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego w Warszawie, który poruszył temat zarządzania zmianą w przedsiębiorstwie. Podkreślił, że musi mieć ona charakter planowy. Ważne są cel i efekt, do którego dobieramy odpowiednie narzędzia. Za najważniejsze czynniki hamujące proces zmian uznał strach, nawyki, normy grupowe oraz samozadowolenie. Zmiana jest odstępstwem od stanu, w którym jesteśmy, i zazwyczaj przeprowadzana jest w sytuacjach kryzysowych. ? Kiedy zaczął się kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych, szef gabinetu prezydenckiego, Rahm Emanuel, przyszedł do prezydenta Baracka Obamy i powiedział: ?Nie możemy zmarnować takiego pięknego kryzysu?. Ta anegdota pokazuje wiele, jeśli chodzi o proces zarządzania zmianą. Zmiana to jest de facto kryzys ? mówił Tomasz Styś.

Budowanie strategii

Na temat umiejętnego wykorzystania doświadczenia w budowaniu strategii wypowiedział się Rafał Oleszkiewicz z Aureus Advisors. Podkreślił, że powinno się priorytetowo traktować cele, projekty i sposoby ich realizacji: ? W praktyce biznesowej cele są bardzo ważne, ale najważniejsze są projekty. To dzięki nim firmy się rozwijają ? oznajmił. Punktem wyjścia do przygotowania planu strategicznego jest stan obecny, na podstawie którego dokonujemy diagnozy oraz wypracowujemy wizję, biorąc pod uwagę szanse i zagrożenia. ? Nie jest sztuką mieć strategię, najistotniejsze jest to, żeby ją wdrożyć. Tylko ci, którym się to uda, mogą liczyć na sukces ? powiedział Oleszkiewicz.

Nie zapominajmy o edukacji ekologicznej

Podczas drugiego dnia obrad dominowała tematyka edukacji ekologicznej w branży wodociągowej. Panel dotyczący skutecznych narzędzi w edukacji ekologicznej poprowadziła Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej w firmie Abrys. Planując akcję edukacyjną, warto zastanowić się, kto może nam pomóc. Placówki edukacyjne, samorządy, lokalne przedsiębiorstwa, liderzy, media ? to tylko niektóre podmioty wymieniane podczas prelekcji. ? Ważne jest, aby dobrać grupę odbiorców i działania prowadzić kaskadowo. Im więcej podmiotów skupimy, tym większa szansa na to, że nasze starania przyniosą zamierzony efekt ? podsumowała M. Masłowska-Bandosz. Na zakończenie o swoich doświadczeniach opowiedzieli Henryk Milcarz z Wodociągów Kieleckich oraz przedstawiciele MPWiK w Krakowie.

Paulina Ziętek, specjalista ds. organizacji szkoleń i konferencji, Abrys