Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
podnoszą z ziemi przez uszanowanie...

W Polsce marnowanych jest blisko 9 mln ton jedzenia rocznie (w Europie ok. 100 mln ton i 1,3 mld ton na całym świecie), z czego ok. 2 mln ton wyrzuca się w gospodarstwach domowych, a to 55 kg per capita (w Europie to ok. 100 kg na osobę). Pod tym względem Polska zajmuje piątą pozycję wśród państw trwoniących jedzenie w UE. Przed nami są Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia. 
W krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce, wg danych Eurostatu, najgorzej wypada branża spożywcza. W domach najczęściej wyrzucane jest pieczywo (przyznaje się do tego 49% Polaków), owoce (39%), wędliny (38%), jogurty (33%), sery (16%), ziemniaki i mleko (po 13%), dania gotowe (10%), mięso (8%), jaja (4%), ryby (3%) i inne produkty (4%). Niemarnowanie jedzenia w ogóle deklaruje zaledwie 1% Polaków!
Powody?
Podaje się ich kilka: mijający termin przydatności do spożycia (45%), popsucie się żywności (12%), zbyt duże porcje (10%), zła jakość żywności (9%), za duże zakupy lub produkty niesmakujące domownikom (po 8%), brak pomysłów na wykorzystanie składników (4%). Brak konkretnych powodów zadeklarowało 3% pytanych. Trudno precyzyjnie wskazać, jakie ilości których produktów są marnowane, co pozwoliłoby obliczyć wszystkie koszty, w tym zagospodarowania powstających odpadów. Ale i tak, szacując konsekwencje t...