W coraz większej liczbie regionów lokalne grupy osób fizycznych, przedsiębiorstw i urzędników miejskich podejmują działania na rzecz eliminacji odpadów ze środowiska. Zero Waste Europe (Europa bez odpadów) to inicjatywa, która powstała, by wspierać takie postępowanie.

Zero Waste Europe funkcjonuje dwóch poziomach. Na jednym z nich rozwija ruch międzynarodowy, aby lepiej przedstawiać sprawy wspólnoty Unii Europejskiej. Na drugim, stara się efektywnie wdrażać zmiany i pomaga lokalnym grupom w zdobywaniu niezależnej wiedzy. Zero Waste Europe zamierza tak zmienić społeczeństwo, by wytworzone przez nie odpady zostały usunięte, ale nie trafiały na składowiska. Natomiast nowe towary po zakończeniu cyklu życia winny nadawać się do powtórnego użycia, kompostowania czy po prostu do zawrócenia do systemu. Jednakże wszystko, czego nie uda się naprawić albo poddać recyklingowi, należy zmodyfikować lub wycofać z rynku1.

W gronie specjalistów

Organizacja działa od 2011 r., a w grudniu 2013 r. została oficjalnie wpisana do rejestru jako fundacja w Holandii, zatem 2014 r. był pierwszym rokiem formalnych poczynań. Zero Waste Europe jest zobligowana do pełnej przejrzystości i udostępnienia sprawozdania rocznego, zawierającego skontrolowaną dokumentację finansową. Korzysta ona m.in. ze wsparcia oferowanego przez Fundację Adessium oraz GAIA. Zero Waste Europe prowadzi działa...