Poddanie recyklingowi 65% wszystkich odpadów komunalnych oraz zwiększenie recyklingu odpadów opakowaniowych do 70% w 2030 r. ? m.in. to zakładają nowe propozycje Komisji Europejskiej, przedstawione w ramach pakietu o gospodarce o obiegu zamkniętym.

Według sprawozdań urzędów marszałkowskich, w 2013 r. w Polsce ponad 85% odpadów komunalnych zebrano nieselektywnie, a recyklingowi materiałowemu poddano zaledwie 13%. System gospodarowania odpadami komunalnymi oparty na odpadach zmieszanych nie będzie w stanie zapewnić osiągnięcia poziomów wyznaczonych przez Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach po 2016 r., kiedy pułapy recyklingu będą zwiększane corocznie o 10%, aż do 50% w 2020 r. Ponadto w nowych propozycjach Komisji Europejskiej, przedstawionych w ramach pakietu o gospodarce o obiegu zamkniętym, m.in. zakłada się poddanie recyklingowi 65% wszystkich odpadów komunalnych oraz zwiększenie recyklingu odpadów opakowaniowych do 70% w 2030 r.

Z myślą o usprawnieniu docelowego systemu przedstawiono kluczowe punkty, które należy brać pod uwagę. Bazują one na doświadczeniach zebranych z systemów działających od lat w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej oraz Ameryce Północnej1, 2.

Technologia nie zastąpi segregacji

Nie istnieje technologia, która pozwala na wysoki odzysk i recykling odpadów zmieszanych. Zakłady mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpa...