Skarpy w mieście
Choć wyniesienia i obniżenia terenu to efektowne elementy krajobrazu miejskiego, niewłaściwie zaaranżowane i niezabezpieczone przed degradacją, mogą powodować wiele problemów. Do zagospodarowywania skarp przydatne są rośliny, które łatwo się rozrastają.
Zdarza się, że w miastach infrastruktura drogowa i budynki znajdują się na terenie naturalnie pofałdowanym albo na wyniesieniach będących dziełem człowieka. Z punktu widzenia estetyki to bardzo efektowne zagospodarowanie przestrzeni ? nie tylko kompozycji parkowych lub obszarów rekreacyjnych, ale też osiedli mieszkaniowych, ponieważ skarpy przełamują monotonię krajobrazu i indywidualizują go.
Jednak najczęściej ze skarpami mamy do czynienia z bardziej prozaicznego powodu. Prowadzenie jezdni w wykopach i na nasypach to inżynierska metoda pokonywania utrudnień, wynikających z ukształtowania terenu, a także sposób na tworzenie bezkolizyjnych skrzyżowań. W obu przypadkach jezdniom towarzyszą skarpy, często nawet kilkumetrowej wysokości. Pochyłości i stoki wymagają ? adekwatnie do rozmiaru i kształtu ? wzmocnienia oraz zabezpieczenia, gdyż po jakimś czasie mogą stać się przyczyną licznych uciążliwości. Dzieje się tak, ponieważ ich powierzchnia ulega erozji: spływająca po nich woda opadowa zmywa cząsteczki gleby i żłobi koleiny, wiatr porywa wysuszone przez słońce elementy podłoża, zaś niska temperatura powoduje, że zamarzająca woda rozsadza glebę, co ułatwia jej wypłukiwanie i wywiewanie. ...