Innowacje w kompostowniku
Kompostowanie bioodpadów jest jednym z lepszych sposobów ich zagospodarowania. Należy tylko zadbać o stworzenie dobrych warunków do realizacji tego procesu. Pomocne mogą tu być nowoczesne rozwiązania, które mogą usprawnić cały system.
Według europejskich danych, bioodpady stanowią średnio 30-40% odpadów komunalnych. W Polsce ten odsetek oscyluje w górnej granicy, jest też wyższy w dużych miastach (w 1995 r. ok. 150 kg na mieszkańca), mniejszy o ok. 1/3 na wsi. Zmiany w prawie w zakresie odpadów spowodowały w większości przypadków wzrost cen za wywóz śmieci, więc tym bardziej zasadne wydaje się ograniczenie ilości deponowanych odpadów organicznych. Dodatkowo do 2020 r. Polska musi zmniejszyć ilość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, tak aby nie przekraczała ona 35% ilości tego typu odpadów wytworzonych w 1995 r. Jeden z lepszych i korzystniejszych sposobów osiągnięcia tych założeń to kompostowanie. Jak widać, motywacja do zmian jest, ale w praktyce nie jest jednak tak łatwo.
Sprawny system
Mieszkańcy terenów wiejskich oraz podmiejskich są w lepszej sytuacji, gdyż na swoich działkach mogą zorganizować kompostownik i we własnym zakresie zagospodarować powstające odpady biodegradowalne. Może to generować znaczne oszczędności w kwotach liczonych za odbiór śmieci w domowym budżecie. Wyłączenie odpadów ulegających biologicznemu rozkładowi ze strumienia odpadów komu...