Gmina Gierałtowice zakończyła projekt kanalizacyjny
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Przyszowicach zakończyło realizację projektu ?Kanalizacja sanitarna wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice?. Uroczystość wieńcząca inwestycję odbyła się 9 marca br. na terenie oczyszczalni ścieków w Przyszowicach.
Jest to pierwszy projekt budowlany na taką skalę w gm. Gierałtowice. W ciągu pięciu lat w sołectwach Gierałtowice, Chudów, Przyszowice i Paniówki zbudowano ok. 88 km kolektorów głównych kanalizacji sanitarnej, 2470 podłączeń kanalizacyjnych, 28 przepompowni sieciowych oraz nowoczesną, zbiorczą, mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków o wydajności 2150 m3/d.
Zaczęło się od aglomeracji
Przygotowania do prac projektowych rozpoczęto już w 2002 r. Aby zdobyć dofinansowanie z UE, inwestycja musiała spełniać szereg kryteriów konkursowych: technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych ? w tym spełniać wymogi związane z zagęszczeniem (120 mieszkańców/1 km sieci) i należeć do aglomeracji powyżej 15 000 RLM.
Z tego względu kamieniem milowym w staraniach o zapewnienie współfinansowania budowy kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków było ustanowienie aglomeracji Gierałtowice. Została ona wyznaczona Rozporządzeniem
nr 32/07 Wojewody Śląskiego z 10 lipca 2007 r. Aglomeracja obejmuje gm. Gierałtowice, w skład której wchodzą cztery sołectwa: Gierałtowice, Przyszowice, Paniówki i Chudów. Liczbę równoważnych mieszkańców RLM określono na 15 050. Ścieki są odprowadzane do jednej zbiorczej oczyszczalni ścieków. Równoważna liczba mieszkańców została wyznaczona, przy uwzględnieniu dodatkowo planowanego rozwoju sektora gospodarczego gminy.
Dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 54,4 mln zł, a prawie 30 mln przekazał w formie preferencyjnej pożyczki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Korzyści dla gminy i mieszkańców
Do nowej sieci kanalizacji sanitarnej podłączono już ponad 10 000 osób, a pozostałe na posesjach niepotrzebne zbiorniki na nieczystości najczęściej wykorzystywane są obecnie do gromadzenia wody deszczowej.
Dzięki projektowi wartemu ponad 107,4 mln zł w Gierałtowicach stopniowo poprawia się jakość wody płynącej w naturalnych ciekach, a także w rowach melioracyjnych. Zniknął też nieprzyjemny zapach, pojawiający się zwłaszcza wieczorami.
Warto dodać, że zdecydowaną większość kolektorów kanalizacyjnych zbudowano w drogach publicznych, co w konsekwencji spowodowało ich odnowienie w ramach odtworzeń nawierzchni. Ten etap był szczególnie trudny, gdyż wiązał się z licznymi utrudnieniami dla mieszkańców i innych uczestników ruchu drogowego. Na terenie gminy znajduje się wiele wąskich dróg, a nawet ślepych uliczek, gdzie budowa kanalizacji była wyjątkowo skomplikowanym zadaniem technicznym. Ostatecznie nawierzchnie zostały odtworzone, a mieszkańcy zyskali dostęp do nowej sieci. Mając to wszystko na uwadze, można uznać, że dzięki realizacji projektu poprawie uległa zarówno jakość życia mieszkańców gminy Gierałtowice, jak i stan środowiska naturalnego.
Oczyszczalnia na czasie
W oczyszczalni ścieków w Przyszowicach, która powstała w ramach projektu ?Kanalizacja sanitarna wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice?, zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań. Obiekt o wydajności 2150 m3/d podzielono na dwie części: układ mechanicznego oczyszczania oraz strefę biologicznego oczyszczania, które następuje w bioreaktorach, składających się z komór defosfatacji biologicznej, denitryfikacji I oraz nitryfikacji I i II.
Oczyszczalnię wyposażono w system zarządzania i kontroli pracy, oferujący zaawansowane funkcje operatorskie i sterownicze. System automatyki i sterowania umożliwia automatyzację procesów technologicznych wraz z ich optymalizacją oraz integruje pozostałe systemy kontrolujące pracę oczyszczalni ścieków. ? Można powiedzieć, że obiekt ten w naszych lokalnych warunkach radzi sobie znakomicie. Potencjalne problemy może powodować jedynie długotrwały spadek temperatur do bardzo niskich wartości, gdyż w takich warunkach ścieki napływające do oczyszczalni są mocno wychłodzone, co utrudnia przebieg procesów oczyszczania. Na szczęście, od momentu uruchomienia oczyszczalni było niewiele takich dni. Zagrożenie dla działania oczyszczalni ścieków stanowią również niekontrolowane i nielegalne zrzuty substancji toksycznych, które trafiają do ścieków bytowych. Obecnie nasze służby robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiegać takim sytuacjom ? wyjaśnia Bartosz Wydra, prezes PGK w Przyszowicach.
Problemem, z którym boryka się obecnie większość oczyszczalni komunalnych, jest utylizacja osadów ściekowych. W Przyszowicach w procesie przeróbki i utylizacji osadów zastosowano zagęszczanie mechaniczne osadu nadmiernego oraz mechaniczne odwadnianie osadu ustabilizowanego, które przebiega przy wykorzystaniu prasy taśmowej. Ze względów technologicznych i sanitarnych proces przeróbki i unieszkodliwiania osadów uzupełniono o jego higienizację przez mieszanie z wapnem hydratyzowanym. Metoda ta stanowi kompleksowe technicznie i technologicznie rozwiązanie w zakresie obróbki osadów.
PGK nie spoczywa na laurach
W wielu miejscach gm. Gierałtowice powstają nowe zabudowania, które obecnie znajdują się poza zasięgiem sieci kanalizacyjnej. W związku z tym Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Przyszowicach chce realizować inwestycje umożliwiające podłączenie tych obiektów do kanalizacji. Jak opisuje Bartosz Wydra: ? Ambicją zarządu przedsiębiorstwa jest objęcie siecią kanalizacji sanitarnej jak największej liczby użytkowników. Nowe inwestycje w tym zakresie będą jednak prowadzone na miarę możliwości finansowych spółki. Obecnie musimy skupić się na spłacie dotychczasowych zobowiązań. Należy podkreślić, że realizacja projektu pn. ?Kanalizacja sanitarna wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice? jest przedsięwzięciem na niespotykaną w naszej gminie skalę, zarówno pod kątem długości sieci, jak i pod względem finansowym. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zakończyć wszelkie działania z nim związane.
Opracowanie: Martyna Matuszczak