Sukces ENVICON-u Water
Międzynarodowy Kongres ENVICON Water zadebiutował podczas tegorocznych Targów WOD-KAN w Bydgoszczy. Dwudniowe wydarzenie (10-11 maja br.) przygotowały wspólnie firma Abrys oraz Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?.
Spotkanie, które odbyło sięw nowoczesnych wnętrzach Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego stało się okazją do przedyskutowania m.in. rozwiązań i strategii w gospodarce wodno-ściekowej w kraju oraz oczekiwań Unii Europejskiej wobec Polski. Magdalena Dutka, prezes Zarządu firmy Abrys, otwierając sesję wykładową, podkreśliła wagę wydarzenia i wyraziła nadzieję, że będzie ono nową jakością i tradycją dla przybywających do Bydgoszczy gości.
Kongres na start!
Do Bydgoszczy przyjechali znamienici reprezentanci świata polityki, nauki i biznesu, aby podczas kilku paneli dyskusyjnych omawiać kluczowe problemy branży. Gościem honorowym Kongresu był m.in. Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który podczas sesji inauguracyjnej przybliżył słuchaczom aktualne wyzwania w gospodarce wodno-ściekowej. Podkreślił, że w resorcie trwają obecnie intensywne prace nad projektem nowej ustawy Prawo wodne: ? Nie jest to nowelizacja ani kontynuacja poprzedniej ustawy, ale całkiem nowy projekt, mający na celu dostosowanie całej gospodarki wodnej do nowego ustroju. Zasygnalizował też wprowadzenie nowego rodzaju opłat, z których środki będą przeznaczane na ochronę przeciwpowodziową i przed suszą. ? Skupiamy się m.in. na zasadzie zwrotu kosztów usług wodnych, która dobrze funkcjonuje w branży wod-kan, ale już w przypadku tzw. dużej gospodarki wodnej sytuacja wygląda inaczej. W przyszłości za każdą wodę trzeba będzie płacić. Oferowanie jej za darmo prowadzi do marnotrawstwa ? wyjaśniał M. Gajda.
O obecnych działaniach EurEau ? europejskiej federacji zrzeszającej krajowe organizacje branży wod-kan ? opowiedziała jej reprezentantka, Klara Ramm-Szatkiewicz. ? Kwestie bieżące, na których skupia się EurEau, dotyczą m.in. gospodarki bezodpadowej, w której woda jest kluczowym ogniwem. Przemysł zna już wiele metod oszczędzania wody, jej odzysku i ponownego wykorzystania, ale równie istotne jest zagospodarowanie osadów, które zawierają wiele substancji organicznych i mogą być wykorzystane jako nawóz ? wyjaśniała.
Sesję inauguracyjną zwieńczył panel dyskusyjny poświęcony gospodarce wodno-ściekowej w realiach krajowych i europejskich. Dyskusję moderowali wspólnie Anna Lembicz, redaktor prowadzącą miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja?, oraz Lech Bojarski, zastępca redaktor naczelnej ?Przeglądu Komunalnego?. W gronie ekspertów znaleźli się: Klara Ramm-Szatkiewicz, członek prezydium EurEau, mec. Łukasz Ciszewski z Kancelarii Zygmunta Jerzmanowskiego, Paweł Chudziński, prezes Aquanet Poznań, Ryszard Langer, prezes MPWiK w Krakowie oraz Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk.
Poruszono m.in. kwestię wdrażania unijnych dyrektyw oraz stanu polskiego prawodawstwa, regulującego funkcjonowanie sektora gospodarki wodnej. Jak podkreślał mecenas Łukasz Ciszewski: ? Jeden z najistotniejszych dla branży wod-kan aktów prawnych ? ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu ? nie jest doskonała i oczywiście wymaga nowelizacji, ale przestrzegam przed wyrzucaniem jej do kosza i pisaniem zupełnie nowego aktu prawnego. Dużym problemem branży jest natomiast różny potencjał organizacyjny przedsiębiorstw wod-kan. ? To, z czym sobie doskonale radzą duże wodociągi, nierzadko jest problemem dla małych przedsiębiorstw, w których prezes wraz z kilkoma osobami z działu administracyjnego zajmuje się wszystkim ? od nadzorowania inwestycji, przez sprawy środowiskowe, po służebności i UOKiK ? wyjaśniał mecenas.
Paneliści zapytani o obawy i nadzieje związane z zapowiadanymi przez ministerstwo zmianami w ustawie Prawo wodne uznali, że każda zmiana porządkująca jest dobra, jednak obawiają się nowych stawek za pobór wody. ? W Polsce mamy najdroższe usługi wodne w Europie w porównaniu do wynagrodzeń, czyli tzw. dochodu rozporządzalnego. W mojej ocenie, stawki za nasze usługi nie powinny rosnąć bardziej niż przyrost dochodu rozporządzalnego. Wszystko ponad to wywoła bardzo negatywne konsekwencje ? komentował Paweł Chudziński, prezes Aquanet Poznań.
W poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań
Drugi dzień Kongresu zdominowała tematyka innowacji w branży wod-kan. Dyskutowano o najnowszych osiągnięciach w zakresie infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej, oczyszczania ścieków i przeróbki osadów. Poruszono także kwestię odzysku wody, który staje się coraz powszechniejszą praktyką w wielu państwach świata. Jak podkreślał prof. Marek Gromiec: ? Na forach międzynarodowych zaczyna dominować pogląd, że w bieżącym stuleciu dostępność wody dla miast i przemysłu stanie się równie wielkim wyzwaniem, jak problemy związane z dwutlenkiem węgla, a może nawet większym, zważywszy na szybkość zachodzących zmian demograficznych i klimatycznych. Prelegent przedstawił też ideę tworzenia zakładów produkcji wody ze ścieków, zamiast tradycyjnych oczyszczalni ścieków.
Drugiego dnia Kongresu zainaugurowano sesję przygotowaną przez redakcję miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?. Jak podkreślają organizatorzy, ideą panelu było pokazanie nowoczesnych rozwiązań, innowacyjnych technologii oraz produktów dedykowanych branży wodociągowo-kanalizacyjnej przez współpracujące z tym sektorem firmy. W przygotowanie tegorocznej edycji konferencji zaangażowały się firmy Arcus, Bentley Systems, PAM Saint-Gobain oraz Sejcom. Uczestnicy panelu zatytułowanego ?Nowe technologie w branży wod-kan. Woda, ścieki, infrastruktura liniowa? dowiedzieli się, jak skutecznie komunikować się z klientem w przedsiębiorstwie wod-kan oraz na czym polega zasilanie urządzeń sieci wodociągowej za pomocą hydrogeneratorów. Eksperci wyjaśnili także kwestię doboru odpowiedniego oprogramowania do zarządzania siecią wod-kan i przedstawili zalety innowacyjnych systemów wodociągowych z żeliwa sferoidalnego. Na zaproszenie redakcji ?Wodociągów-Kanalizacji? na konferencję przybyli studenci Politechniki Wrocławskiej, aby zademonstrować swój projekt Mobilnego Robota Inspekcyjnego (MRI). Zespół młodych konstruktorów reprezentowali Tomasz Zimoch i Dawid Lukosek.
Prowadząca obrady Anna Lembicz zakończyła konferencję, dziękując uczestnikom za udział w sesji miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?, a także w całym Kongresie ENVICON Water.
Najlepszy manager i inwestycja w branży wod-kan
Podczas uroczystej Gali Kongresu ENVICON Water, którą połączono z Galą Targów WOD-KAN, odbyły się finały organizowanych przez redakcję miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? dwóch prestiżowych konkursów: Manager Roku 2015 WOD-KAN oraz Inwestycja Roku 2015 WOD-KAN. Partnerem generalnym konkursów była Kancelaria Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci, a partnerem została Kancelaria Prawna Dr Ziemski & Partners. Jak wyjaśniają organizatorzy, konkursy te udało się przeprowadzić dzięki współpracy redakcji z Izbą Gospodarczą ?Wodociągi Polskie? oraz ze stowarzyszeniami branżowymi, które wytypowały kandydatury do obu tytułów.
O statuetkę Managera Roku walczyło dziewięciu kandydatów, piastujących stanowiska managerskie. Zaszczytny tytuł otrzymał Janusz Dulik, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich.
Podczas wieczornej uroczystości ogłoszono również laureatów w konkursie Inwestycja Roku 2015 WOD-KAN, którego celem było nagrodzenie najlepszych inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa komunalne, wodociągowo-kanalizacyjne oraz spółki wodno-ściekowe. Konkurs podzielono na trzy kategorie, związane z liczbą osób zamieszkujących obszar obsługiwany przez przedsiębiorstwo, które zrealizowało inwestycję: do 30 tys. mieszkańców, od 30 do 100 tys. mieszkańców oraz powyżej 100 tys. mieszkańców. Laureatem Inwestycji Roku w kategorii do 30 tys. mieszkańców została ?Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie gminy Połaniec? realizowana przez PGK w Połańcu. Statuetkę w kategorii od 30 do 100 tys. mieszkańców odebrało MPGK w Stargardzie Szczecińskim za projekt pn. ?Ochrona wód jeziora Miedwie poprzez budowę sieci kanalizacyjnych i przebudowę oczyszczalni ścieków na obszarze aglomeracji Stargard Szczeciński?. W ostatniej kategorii ? powyżej 100 tys. mieszkańców ? doceniono inwestycję pn. ?Budowa farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,45 MW ? ZPW Miedwie?, zrealizowaną przez ZWiKw Szczecinie.
Kapituła konkursów Manager Roku 2015 WOD-KAN i Inwestycja Roku 2015 WOD-KAN zdecydowała w tym roku przyznać wyjątkowe wyróżnienie za całokształt pracy na rzecz branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Tytuł Summa cum laude, a więc wyraz najwyższego uznania całego środowiska, otrzymał Roman Wiertelak, wieloletni prezes PWiK w Kaliszu.
Wręczono również nagrody w konkursach Targów WOD-KAN na najciekawsze stoisko i Grand Prix za najlepszy zgłoszony wyrób. Konkursową część Gali we wnętrzach Opery Nova w Bydgoszczy uświetnił koncert zespołu Ray Wilson Genesis Classic.
Martyna Matuszczak