Obowiązkiem każdej gminy jest osiągnięcie do końca 2020 r. zgodnego z unijnymi wymogami poziomu segregacji i odzysku surowców wtórnych, takich jak papier, metal, szkło, tworzywa sztuczne, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji. W jaki sposób zadanie to zrealizować?

Kluczem do osiągnięcia tego celu jest m.in. właściwa komunikacja z mieszkańcami. Aby informacja o obowiązujących zasadach gospodarki odpadami do nich dotarła, musi być rozprzestrzeniana różnymi kanałami w rozmaitych formach.

Jak informować?

Skutecznym źródłem komunikacji jest Internet. Jeśli gmina nie ma strony poświęconej odpadom, dobrze jest stworzyć specjalną zakładkę na portalu urzędu, która w całości będzie poświęcona temu tematowi. Skutecznym sposobem jest także rozpowszechnianie ważnych informacji na innych stronach, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Z myślą o młodszych odbiorcach można też założyć profil poświęcony tej tematyce na portalach społecznościowych. W każdym urzędzie gminy dobrze jest wyznaczyć kompetentnego pracownika, który odpowiadać będzie na pytania mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami na terenie gminy. Na stronie internetowej warto zamieścić numer telefonu oraz adres e-mailowy, na który mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania również można zamieszczać na stronie internetowej gminy. Skuteczną formą komunikacji są także materiały infor...