Kluczowe przedsięwzięcie w gm. Mielec

Ponad 1,2 mln zł brutto będzie kosztowała przebudowa stacji uzdatniania wody w Chorzelowie w gm. Mielec (woj. podkarpackie). Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wydajności stacji z 400 do 900 m3/d, co w przyszłości umożliwi zaopatrzenie w dobrej jakości wodę kolejnych domostw w gminie. Jak informuje wójt gm. Mielec, Józef Piątek, jest to kluczowe i największe zadanie inwestycyjne dla tej gminy w 2016 r.

Uzdatniona woda ze stacji zlokalizowanej w Chrząstowie płynie ponad dziesięciokilometrową siecią do mieszkańców Chrząstowa, Chorzelowa i części Złotnik. W ramach inwestycji obiekt zostanie wyposażony m.in. w nowy system sterowania, przewody oraz nowocześniejszą automatykę. Do kontenera SUW-u zostanie dobudowana nowa, murowana hala filtrów, których liczba wzrośnie do sześciu. Pozwoli to na niewstrzymywanie pracy stacji w okresie napraw czy konserwacji. ? Wiele czynników skłoniło nas do decyzji o modernizacji stacji, która po przebudowie zapewni większą wydajność i lepszą jakość wody. Obecny stan wnętrza obiektu jest zły, a częste awarie usuwano w sposób doraźny. Serwis i naprawy stacji również były bardzo trudnymi i kosztownymi zadaniami, gdyż producenci zamiennych części już ich nie oferują ? podkreśla J. Piątek. Inwestycję do końca września 2016 r. wykona firma HYDRO-MARKO z Jarocina.

Dolnośląskie inwestuje w dobrą wodę

W Żelazowie (gm. Strzegom, woj. dolnośląskie) trwa modernizacja stacji uzdatniania wody. Roboty budowlane, które rozpoczęły się w kwietniu br., prowadzi konsorcjum firm FUNAM z Wrocławia oraz KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne z Warszawy.

W istniejącej od 1997 r. stacji koniecznością stało się dokonanie modernizacji technologii uzdatniania, co wpłynie na poprawę właściwości wody dostarczanej odbiorcom. W tym celu w miejsce jednego filtra zamontowane zostaną cztery nowe oraz wieża napowietrzająca. Wykonawca rozpoczął pracę od zamontowania i uruchomienia filtra zastępczego wraz z dozownikami środków chemicznych na zewnątrz budynku stacji, co pozwoliło na rozpoczęcie robót wewnątrz budynku, a także zapewniło ciągłość dostaw wody podczas trwania inwestycji. Opracowana dokumentacja projektowa zakłada m.in. napowietrzanie wody pobranej ze studni głębinowych oraz zmianę technologii uzdatniania wody z jednostopniowej na dwustopniową, dzięki czemu znacznej poprawie ulegną cechy organoleptyczne dostarczanej wody. Zakończenie inwestycji wartej blisko 1,8 mln zł zaplanowano na 14 października 2016 r.

Na podstawie informacji Urzędu Zamówień Publicznych opracowała Martyna Matuszczak