Na rynku
Bezwykopowa renowacja wodociągów przyszłością dla polskich miast
Utrudnienia komunikacyjne, brak dostępu do wody przez dłuższy czas oraz wysokie koszty ? z tym zazwyczaj wiąże się wymiana rur wodociągowych w polskich miastach. Już wkrótce ta sytuacja może ulec zmianie, dzięki nowoczesnej metodzie bezwykopowej renowacji sieci ? technologii 3M Scotchkote 2400.
Starzejąca się infrastruktura wodociągowa stanowi jedno ze źródeł zanieczyszczenia wody. Alternatywą dla całkowitej wymiany starej instalacji jest poddanie jej gruntownej renowacji przy użyciu wyspecjalizowanych metod. Jedną z nich stanowi technologia 3M Scotchkote Pipe Renewal Liner 2400, rozwiązująca problem jakości wody i szczelności rurociągów przy jednoczesnej oszczędności czasu i nakładów oraz przy zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. Renowacja sieci wodociągowych z wykorzystaniem tej technologii pozwala nawet o 90% zmniejszyć skalę robót drogowych, zredukować o 75% emisję CO2, a co najważniejsze, ograniczyć koszty naprawy rur wodociągowych prawie o 1/3. Więcej informacji na stronie www.3M.pl.
Niezawodne aeratory EKOTON
Naukowo-przemysłowa grupa EKOTON Prodeko-Ełk oferuje m.in. systemy napowietrzania na bazie rurowych aeratorów. Urządzenia te są przeznaczone do równomiernego rozprowadzania powietrza podawanego z kompresora lub dmuchawy w wodzie lub ściekach. W oczyszczalniach stosowane są w komorze napowietrzania w części biologicznej, ale mogą być też wykorzystane w aerobowych stabilizatorach osadu i zbiornikach wodnych.
Aeratory EKOTON generują pęcherzyki o średnicy 2-3 mm. Jest to rozmiar optymalny z punktu widzenia wymiany masy i wymieszania osadu. Dzięki wykorzystaniu w konstrukcji aeratora szczeliny powietrznej, urządzenia zapewniają równomierne rozłożenie powietrza na całej długości korytarza. Inną zaletą jest specjalna konstrukcja, zapewniająca odporność na hydrouderzenia i wpływ czynników mechanicznych. Wygodne i łatwe w montażu systemy generują niskie koszty ? wartość konstrukcji jest średnio 2,5 razy niższa niż innych typów aeratorów. Więcej informacji na stronie www.ekoton.com.
Innowacyjna metoda lokalizacji wycieków
Firma Sejcom wprowadza na rynek nowatorską metodę szybkiej i dokładnej lokalizacji wycieków. Technologia opracowana przez Aquarius Spectrum została wyróżniona na wystawie Aquatech w Amsterdamie w 2015 r. nagrodą za innowację technologiczną. System oparty jest na stałym, wielopoziomowym monitoringu akustycznym sieci wodociągowej. Czujniki akustyczne wyposażone w modemy transmisji danych GSM i GPS umieszcza się na stałe na hydrantach lub zasuwach. System nadrzędny analizuje szumy, filtruje je i wykonuje automatyczną korelację tylko tych pochodzących z wycieku wody, w wyniku czego wskazuje miejsce wycieku i jego wielkość. Technologia jest wyjątkowo czuła i wykrywa nawet bardzo małe wycieki. Poza opisanym systemem stacjonarnym, firma opracowała system przenośny, składający się z dwóch czujników, które podłącza się do telefonów komórkowych. Po uruchomieniu następuje automatyczne wykrycie i wskazanie wycieku. Więcej informacji na stronie www.sejcom.eu.
Świadectwo Weryfikacji ETV EU ? dowód na działanie technologii
Jedną z bolączek firm wdrażających innowacyjne technologie jest brak możliwości wiarygodnego przedstawienia działania tych rozwiązań oraz konkretnych korzyści, jakie przynoszą inwestorowi. Certyfikaty oraz aprobaty wymagane przy wprowadzaniu technologii na rynek nie udowadniają bowiem ich cech innowacyjnych. Rozwiązaniem jest uzyskanie Świadectwa Weryfikacji w ramach Programu Weryfikacji Technologii Środowiskowych Unii Europejskiej (EU ETV). Weryfikacja ETV polega na potwierdzeniu w sposób bezstronny i rzetelny, że zadeklarowane przez producenta parametry działania technologii są zgodne z prawdą i oparte na wiarygodnych danych z testów. Usługę weryfikacyjną ETV dla technologii z obszaru gospodarki wod-kan oferuje Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Świadectwa Weryfikacji wydawane przez IETU są uznawane na rynku UE. Istnieje też możliwość rozszerzenia zakresu uznawalności świadectw na rynek amerykański, kanadyjski lub azjatycki. Więcej informacji na stronie www.ietu.katowice.pl.
Opracowanie: Martyna Matuszczak