Wejście w życie taryf z mocy prawa
Zgodnie z art. 24 ust. 8 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2015 r. poz. 139), jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5 (w ciągu 45 dni od dnia złożenia wniosku taryfowego), taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.
Przywołana norma, choć z pozoru jednoznaczna, w praktyce nader często prowadzi do sytuacji, w których taryfy wchodzą w życie wbrew woli radnych przekonanych o tym, że albo odmówili oni już wcześniej zatwierdzenia spornych taryf, albo że nie zostały one nigdy ?formalnie? zweryfikowane przez organ wykonawczy gminy. W pierwszym przypadku odmowa zatwierdzenia taryf utożsamiana jest z zagłosowaniem przez radnych przeciw uchwale o zatwierdzeniu taryf, w drugim natomiast z brakiem samoistnego dokumentu, który potwierdza urzędowo dokonanie przez wójta (burmistrza, prezydenta) procesu weryfikacji.
Żeby rozwiać te wątpliwości, trzeba spojrzeć na procedurę taryfową, uwzględniając kolejne etapy jej przebiegu. Na wstępie należy jednak przypomnieć, że procedurę taryfową w kompleksowy sposób uregulowano artykułem 24 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jej rozpoczęcie następuje przez złożenie przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wniosku taryfowego, który jest następ...