Problemy ze stosowaniem drenażu rozsączającego w POŚ
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków do niedawna był układ osadnika gnilnego połączonego z drenażem rozsączającym. Obecnie odchodzi się od tego prymitywnego rozwiązania na korzyść technologii bardziej niezawodnych.
Drenaż rozsączający działa na zasadzie wprowadzenia do gruntu za pomocą perforowanych przewodów ścieków uprzednio podczyszczonych w osadniku gnilnym. Oczyszczanie ścieków w gruncie to efekt złożonych procesów biochemicznych, fizykochemicznych, chemicznych i fizycznych, które zachodzą w strefie aeracji i saturacji. Podstawowymi warunkami, jakie należy spełnić przy odprowadzaniu ścieków oczyszczonych do środowiska gruntowego, są:
- warunki gruntowo-wodne,
- topografia terenu wraz z dostępnością jego powierzchni,
- usytuowanie elementów oczyszczalni względem innych obiektów.
Budowa i zasada działania drenażu rozsączającego
Warunki gruntowo-wodne należy określić na podstawie analizy sitowej próbek gruntu pobranych z profilu glebowego o głębokości 2-2,5 m, a w przypadku, gdy na głębokości mniejszej niż 2 m pojawi się woda gruntowa, należy pobrać próbki z ok. 0,5 m pod poziomem wody w celu wykluczenia ewentualnego istnienia podłoża skalnego1.
Ważną sprawą jest zapewnienie bezpiecznej odległości urządzeń wprowadzających ścieki do gruntu od obiektów zagospodarowania. Dopuszczalne odległości według p...