Tereny zieleni wobec zmian klimatu Cz. I
Najnowszy raport IPCC stwierdza, iż jest niezwykle prawdopodobne (95%), że to człowiek w sposób dominujący wpłynął na obserwowane od połowy XX w. ocieplenie klimatu. W ponad 97% prac naukowych dotyczących przyczyn ocieplenia wskazuje się właśnie na człowieka.
Pierwsze skutki ocieplenia klimatu zostały już odnotowane. Według raportu Pentagonu, prawdziwą przyczyną wojny w Syrii była wieloletnia susza w latach 2006-2010. Podwyższa się poziom mórz i oceanów, zmniejsza się dostępność pożywienia na terenach pustynnych, rośnie liczba ekstremalnych zjawisk naturalnych oraz zasięg chorób. Sytuacja ma ulegać regularnemu pogorszeniu, a następstwem skutków naturalnych będą skutki ekonomiczne. Na zastąpienie paliw kopalnych ekologicznymi potrzeba będzie ogromnych nakładów finansowych. Z drugiej strony, im dłużej ludzkość będzie z tym czekać, tym droższe będzie zatrzymanie ocieplenia.
Dobrze zaprojektowana i zdrowa zieleń miejska może w pewnym stopniu chronić nas przed postępującymi zmianami klimatycznymi, przyczyniając się do łagodzenia ich skutków dzięki temu, że schładza otoczenie, filtruje powietrze, zatrzymuje zanieczyszczenia pyłowe, pochłania hałas, retencjonuje wody opadowe i roztopowe oraz nadaje przyjemny charakter miejscom, w których ludzie mogą mieszkać i spędzać wolny czas. Ale co ważniejsze w tym wypadku, tereny zieleni mają znaczący potencjał pochłaniania promieni słonecznych i jednego z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych, czyli dwutlenku ...