Przy okazji prac nad projektem Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 7 lipca 2016 r., na nowo rozgorzała dyskusja na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Warto przypomnieć, iż zgodnie z ustawą o odpadach przez selektywne zbieranie rozumie się zbieranie (tj. gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania), w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami oraz cechami.

Gmina musi, mieszkaniec może

Selektywna zbiórka na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) ma charakter obligatoryjny dla gmin (odpowiednio związków międzygminnych) i fakultatywny dla właścicieli poszczególnych nieruchomości. Oznacza to, iż gminy/związki międzygminne zobligowane są do stworzenia systemu selektywnej zbiórki określonych w ustawie frakcji odpadów komunalnych, natomiast właściciele poszczególnych nieruchomości mogą, ale nie muszą z tego systemu korzystać. Każdy z nich, składając deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określa, czy będzie zbierał te odpady w sposób selektywny (przestrzegając w tym zakresie reguł określonych w gminnym regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminach), a przez to ponosi...