Problem zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych nie jest pierwszoplanowym tematem dyskusji o funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wynika to z faktu, iż chodzi o stosunkowo niewielki procent wszystkich odpadów komunalnych. Nie oznacza to jednak, że mówimy o zagadnieniu mało istotnym.

Zagospodarowania tych odpadów dotyczą przepisy Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (DzU z 2016 r. poz. 250). Zgodnie z jej art. 3 ust. 2 pkt 6, gmina jest zobowiązana zorganizować punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), do których mieszkańcy mogą oddawać m.in. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe.

?Drugie życie? odpadów

Złożoność i wysokie koszty procesu zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych sprawiają jednak, że coraz częściej pojawiają się pomysły na ponowne wykorzystanie w całości tych odpadów. Idea ta opiera się na założeniu, że to, co dla jednej osoby jest odpadem, dla drugiej może stanowić wartościowy produkt, przydatny do dalszego użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem. Koncepcja ta jest wzorowana na działaniach państw skandynawskich i niewątpliwie zasługuje na pełną aprobatę, także w kontekście przepisu art. 17 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21, ze zm.), który jako nadrzędny sposób postępowania z odpadami wymienia zapobieganie ich powstawaniu, do czego niewątpliwie przy...