Ogromnym wyzwaniem dla nowoczesnych społeczeństw jest zrozumienie powodów, dla których konieczne jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki zasobami.

Istota zrównoważenia to balans między potrzebami a zasobami. Chodzi o maksymalne wykorzystanie wytworzonego przez człowieka produktu, również po jego wyeksploatowaniu, gdy stanie się odpadem. Jednym ze sposobów jest odzysk surowca w celu przygotowania go do ponownego użycia. Natomiast jeżeli okazuje się to niemożliwe lub nieopłacalne, należy w ekologiczny sposób odzyskać zawartą w nim energię.

Sięgając do źródła

Po światowym kryzysie energetycznym politycy w Szwecji zrozumieli, że nie mając własnych paliw kopalnych, muszą szukać alternatywnych źródeł energii. Zaczęto kopiować zjawiska występujące w przyrodzie, tworząc na ich podstawie rozwiązania przemysłowe. Bardzo szybko stwierdzono, że najniższa wartość ekonomiczna odpadu to suma przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła podczas ich spalania w kotłach energetycznych. Oczywiście kaloryczność odpadów komunalnych to wypadkowa kaloryczności poszczególnych ich składników.

Z punktu widzenia energetyki tradycyjnej najwięcej trudności przysparzają wszelkie wilgotne składniki, a więc przede wszystkim odpady biodegradowalne. Szwedzi poradzili sobie z tym problemem, stosując za kotłem i filtrami systemy odzysku energii z wilgotnych spalin, które są efektem spalania zawilgoconej frakcji.

...