Ochrona gatunkowa wydry i bobra

Sytuacja prawna zarówno wydry, jak i bobra jest dość swoista, a liczne zmiany dotyczące tych gatunków uzasadniają szczegółowe zajęcie się nimi, z uwzględnieniem także pewnych zaszłości historycznych.

Wydry zaliczane są do naturalnych konkurentów rybaków, a niezwykły wzrost ilościowy populacji bobrów rodzi bardzo poważne problemy praktyczne.

Sytuacja prawna wydr

Jak podkreśla się w literaturze przyrodniczej, wydry powodują znaczące szkody w gospodarstwach rybackich nie tylko dlatego, że ich polowania na ryby są bardzo skuteczne, lecz także dlatego, iż zdarza się, że wydra rybę uśmierci i porzuci na brzegu, co sprawia wrażenie, że poluje tylko dla zabijania1. Być może dlatego wydry zostały objęte ochroną gatunkową stosunkowo niedawno, bo dopiero Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 6 stycznia 1995 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Wtedy jeszcze nie było rozróżnienia ochrony ścisłej i częściowej, które wprowadziło dopiero następne rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 września 2001 r., według którego wydry podlegały ochronie gatunkowej, ale:

  • na obszarze stawów rybnych uznanych za obręby hodowlane na podstawie Ustawy z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym były objęte ochroną gatunkową częściową,
  • poza tymi obszarami, np. na jeziorach, były objęte ochroną ści...