Analizując różne zagadnienia związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, można dojść do wniosku, że praktycznie w każdym obszarze można zdiagnozować mniej lub bardziej istotne problemy i dylematy. Odnoszą się one nie tylko do samego sposobu wykładni konkretnych przepisów, ale również do celowości konkretnych rozwiązań.

Z uwagi na powyższe w pewnych sytuacjach celowe wydaje się nieco odmienne spojrzenie na system planowania przestrzennego. Stosując trochę mniej naukową terminologię, można bowiem wskazać, że obecnie w wielu miastach i na terenach wiejskich odbywa się swoista ?gra o przestrzeń?. W grze tej uczestniczą różni interesariusze, reprezentujący różne wizje i koncepcje związane z zagospodarowaniem konkretnych terenów. Nie są jednak w stanie przewidzieć skutków swoich działań. I stąd też bierze się związany z przestrzenią element przytoczonej powyżej ?gry?. Na czym on dokładnie polega?
Różne interesy
Możemy przyjąć, że interesariusze w planowaniu przestrzennym to podmioty, które ? zgodnie z nazwą ? mają bezpośredni lub pośredni interes związany z tym, aby dany teren był zagospodarowany w określony sposób. Zainteresowanie to może wynikać ze zróżnicowanych powodów. Interesariuszem może być zarówno właściciel danej nieruchomości, członek lokalnej społeczności chcący zadbać o określone walory (np. środowiskowe) przestrzeni publicznej, jak i organizacja społeczna dbająca o interesy tego ostatnieg...