Standaryzacja selektywnej zbiórki
Krajowa Izba Gospodarki Odpadami stoi na stanowisku, że sama idea standaryzacji selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest jak najbardziej słuszna, jednakże rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska w projektowanym rozporządzeniu mogą nie sprawdzić się na terenie całego kraju, mogą też nie gwarantować wyegzekwowania od właścicieli nieruchomości zbierania odpadów komunalnych wyłącznie w sposób selektywny.
Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych nakazuje zbieranie w osobnych workach lub pojemnikach co najmniej następujących frakcji odpadów komunalnych: papier, metale, tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe), szkło i odpady ulegające biodegradacji (ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów), szóstą zbieraną frakcją będą tzw. odpady resztkowe albo odpady zmieszane wraz z tzw. odpadami resztkowymi. Rozporządzenie ujednolica kolorystykę i oznaczenie pojemników i worków przeznaczonych do zbierania ww. frakcji.
Ujednolicenie rozwiąże wszystkie problemy?
Rozporządzenie koryguje dotychczasowe kompetencje samorządów, na które ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożono obowiązek organizacji systemu gospodarki odpadami na terenie gmin. Nie można zapominać o tym, że zaledwie trzy lata temu wiele gmin, działając zgodnie z literą prawa i mając na uwadze lokalne uwarunkowania, podjęło...