Z Wartą uczyć się warto
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Gminy i Miasta Warta jest przedsiębiorstwem, które oprócz pełnienia podstawowych funkcji, jakimi są zbiorowe zaopatrzenie w czystą wodę mieszkańców gminy oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych z jej terenu, organizuje ciekawe wydarzenia edukacyjno-ekologiczne, związane z prowadzoną działalnością.
W celu pogłębiania wiedzy ekologicznej mieszkańców gm. Warta, w latach 2015-2016 zakład realizował projekt pn. ?Nasza woda, nasze życie, czyli racjonalna gospodarka wodna na terenie gminy Warta?, współfinasowany ze środków WFOŚiGW w Łodzi. Jego celem było wspieranie i rozwijanie pozaszkolnych form edukacji ekologicznej adresowanej do uczniów szkół, wychowanków przedszkoli i pozostałych mieszkańców gm. Warta, co w konsekwencji wpłynęło na rozwój świadomości społecznej w zakresie konieczności ochrony wód, zachowania naturalnej retencji oraz kształtowania postaw ekologicznych przez propagowanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Chęć realizacji projektu wynika z potrzeby prowadzenia systematycznych działań promujących kształtowanie postaw proekologicznych, uwzględniających ograniczenie zużycia i racjonalne korzystanie z wody oraz jej ochronę. Często bowiem brakuje wiedzy o tym, jak nasze powszednie czynności wpływają na stan środowiska, jak bardzo zasoby, z których korzystamy, są ograniczone, jak pozornie niewielkie oszczędności mogą poprawić bilans wodny naszego kraju i jakie konsekwencje może ponieść środowisko w przypadku zaniedbań.
Wodny projekt
Założeniem działań podjętych przez ZWiK Warta było zwrócenie uwagi lokalnego społeczeństwa na to, jak cennym zasobem w przyrodzie jest woda, jaką odgrywa rolę oraz uświadomienie, jakim procesom musi być poddana, zanim pojawi się w kranie, i co się z nią dzieje po zużyciu. Realizacja projektu obejmowała przygotowanie i wykorzystanie ścieżki ekologicznej, znajdującej się na terenie stacji uzdatniania wody w Warcie oraz zwiedzanie obiektów ZWiK w celu poznania procesu technologicznego produkcji wody uzdatnianej i oczyszczania ścieków komunalnych. Dodatkowo, uczestnikom projektu zostały przekazane ekologiczne materiały edukacyjne w postaci biuletynu (http://zielonalekcja.pl/wp-content/uploads/2016/03/BIULETYN_FINAL.pdf) i komiksu (http://zielonalekcja.pl/wp-content/uploads/2016/03/KOMIKS_FINAL.pdf), które charakteryzują się walorami poznawczymi i edukacyjnymi. Przekazanie i utrwalenie informacji w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów wodnych i ich ochrony, jest niezbędne do wyrobienia właściwych nawyków i racjonalizacji korzystania z wody na poziomie jednostkowym, m.in. w gospodarstwie domowym, miejscu pracy czy na wakacjach.
Więcej źródełek
ZWiK GiM Warta, kontynuując rozpoczętą już akcję pod hasłem ?Odkręć się na wodę z kranu?, w ramach realizowanego projektu w 2015 r. zainstalował w obiektach publicznych, tj. w szkołach i urzędzie gminy oraz na rynku miejskim w Warcie, tzw. źródełka wody pitnej w celu propagowania zdrowego stylu życia. Jednocześnie zmniejszono generowanie nadmiernej ilości odpadów, jakimi niewątpliwie są butelki PET. Źródełka wody pitnej, zwane także zdrojami wodnymi, zamontowane w obiektach publicznych znajdujących się na terenie gm. Warta, dostarczają zdrową i czystą wodę, produkowaną przez zmodernizowane stacje uzdatniana w Warcie. Ma to na celu również podkreślenie roli wody w życiu człowieka. Źródełka zapewniają stały dostęp do wody pitnej wszystkim spragnionym, obalając stereotyp, że woda z kranu może nadawać się do picia dopiero po przegotowaniu. Biorąc pod uwagę fakt, że konstrukcja źródełek pozwala napełniać wodą różne pojemniki (takie jak kubki czy butelki), w ramach realizowanego zadania mieszkańców gminy zachęca się do picia wody kranowej zawsze wtedy, gdy pojawia się pragnienie. Dlatego też dedykowane akcji butelki wielokrotnego użytku pozwolą osiągnąć ten cel, nie tworząc przy tym kłopotliwych odpadów opakowaniowych. Istotne jest wykształcanie nawyku picia wody z kranu już przez dzieci, aby z ich diety zniknęły wysokokaloryczne napoje. Dodatkowo obok urządzeń zamieszczono plakaty informujące o zaletach czystej wody do picia.
Gospodarować racjonalnie
Zakres realizacji projektu pn. ?Nasza woda, nasze życie, czyli racjonalna gospodarka wodna na terenie Gminy Warta? obejmował ponadto następujące elementy:
- Opracowanie i przygotowanie infrastruktury edukacyjnej w postaci interaktywnej ścieżki ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń elektronicznych, pozwalających wywołać silne wrażenia poznawcze. Ścieżka ekologiczna prezentowana jest w wolno stojącym terminalu zewnętrznym ? infokiosku ? zlokalizowanym na terenie stacji uzdatniania wody w Warcie i przedstawia wędrówkę wody od chwili jej pobrania z ujęcia, przez uzdatnianie, jej różnorodne wykorzystanie, aż po powstanie ścieku i jego oczyszczenie do momentu ponownego wprowadzenia jako czystej wody do środowiska (link do ścieżki: http://zwikwarta.pl/edukacja/index.html). Przygotowane w ramach interaktywnej ścieżki zdjęcia, grafika, treści i schematy działań ukazują, jak w sposób nowoczesny i atrakcyjny przekazywać treści związane z gospodarką wodno-ściekową w naszym otoczeniu. Pozwalają też zrozumieć, na czym polega racjonalne korzystanie z zasobów wodnych, i kształtują świadomość ekologiczną najmłodszych mieszkańców gm. Warta. Natomiast nakładka dotykowa i nowoczesna technologia komputerowa umożliwiają odbiorcy aktywne poznawanie przekazu.
- Zorganizowanie warsztatów stacjonarnych i imprez plenerowych pn. ?Piknik Wodny?, w ramach których edukowano na temat racjonalnego gospodarowania wodą, ochrony wód oraz problematyki związanej z produkcją wody i jej konsumpcją. Pierwszy ?Piknik Wodny? odbył się w maju 2016 r. i został powiązany z uroczystym oddaniem do użytku nowo zmodernizowanej stacji uzdatniania wody w Cielcach (gm. Warta). We wrześniu planowany jest jeszcze jeden piknik, który także odbędzie się na terenie ZWiK Warta, tj. stacji uzdatniania wody w Jeziorsku. Warsztaty stacjonarne, odbywające się w stacji uzdatniania wody oraz w oczyszczalni ścieków w Warcie, pozwoliły uczestnikom na samodzielne zapoznanie się z technologią uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Pomocna w budowaniu świadomości racjonalnego użytkowania dostępnej wody była także wyświetlana podczas warsztatów i pikniku prezentacja multimedialna, dotycząca zasobów wody na świecie (z naciskiem na zasoby wody przeznaczonej do spożycia), znaczenia wody w środowisku naturalnym i życiu człowieka oraz sposobów jej oszczędzania. Intersującym elementem warsztatów były zajęcia laboratoryjne prowadzone przez pracowników ZWiK Warta, w trakcie których uczestnicy, korzystając ze sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych, mogli zapoznać się z właściwościami wody oraz procesem jej oczyszczania. Analizując podstawowe wskaźniki jakości wody i ścieków, zdobywano informacje o roli wody w życiu człowieka i środowisku naturalnym. Praktyczne warsztaty laboratoryjne odbywały się zarówno podczas imprez plenerowych, czyli ?Pikników Wodnych?, jak i w ramach warsztatów stacjonarnych. Na pamiątkę uczestnicy otrzymywali materiały edukacyjne w postaci ekologicznego komiksu i biuletynu, pozwalających na utrwalenie wiadomości zdobytych podczas realizacji projektu. Materiały te pod względem merytorycznym i graficznym opracowano specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia. Ich forma jest bardzo przystępna i ciekawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych mieszkańców gm. Warta.
Dodatkowo w ramach realizowanego projektu zorganizowano ekologiczny konkurs plastyczno-literacki pod wspólną nazwą ?Nasza woda, nasze życie?, dzięki któremu dzieci rozwijały swoją kreatywność, umiejętności malarskie i literackie, a także pogłębiały swoją wiedzę ekologiczną, związaną zwłaszcza z gospodarką wodną.
Popularyzujemy i kształtujemy
Realizacja projektu edukacyjnego Zak- ładu Wodociągów i Kanalizacji Gminy i Miasta Warta w zakresie edukacji ekologicznej dedykowanej mieszkańcom gm. Warta popularyzuje dobre praktyki i skuteczne rozwiązania stosowane w zakresie gospodarki wodnej i ochrony wód w myśl zasad zrównoważonego: rozwoju i gospodarowania zasobami naturalnym. Dzięki projektowi możliwe było kształtowanie odpowiednich postaw i nawyków proekologicznych wśród lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych mieszkańców. Działalność edukacyjno-ekologiczna zakładów wod-kan stanowi ważną inicjatywę w dobie ciągle postępującego rozwoju cywilizacyjnego i towarzyszących mu zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Magdalena Frajtak-Lepczyńska, Główny Technolog Wody i Ścieków, ZWiK Warta