Szanse Europy w obliczu globalnych zagrożeń
Jakie są europejskie szanse, wyzwania i powinności w kontekście zagrożeń globalnych? W sytuacji, gdy środowiskowy ślad człowieka przekracza granice wytrzymałości naszej planety, transformacja istniejącego modelu gospodarczego w kierunku bardziej zrównoważonego wydaje się jedynym wyjściem i naprawdę pilną potrzebą.
Zamieszkiwana przez wiele z najbogatszych narodów świata i będąca kolebką innowacyjnych polityk rozwojowych Europa, jest jednocześnie obszarem występowania wielu nierówności społecznych i ekonomicznych oraz zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Europejski model gospodarczy zalicza się bowiem do bardzo zasobochłonnych. Zaspokajając swoje wciąż rosnące potrzeby konsumpcyjne i produkcyjne, nasz kontynent wywiera znaczący wpływ na gospodarkę i stan środowiska innych regionów świata (głównie wskutek eksploatacji surowców naturalnych oraz import dóbr). Tymczasem ignorowanie konsekwencji ścisłej współzależności pomiędzy rozwojem gospodarczym, stanem środowiska i dobrobytem człowieka w skali globalnej doprowadziło do pogłębienia się ubóstwa, zmian klimatu, w tym zwłaszcza wzrostu liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Klimat a gospodarka: globalne zależności
Fakt ten był inspiracją do podjęcia niezwykle istotnych zobowiązań na szczeblu globalnym. Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju, która odbyła się w 2012 r. w Rio de Janeiro, zwanej potocznie Rio+20...