Unia Europejska chce wspierać trwały i zrównoważony (sustainable) wzrost gospodarczy i dlatego w grudniu 2015 r. przyjęła pakiet na temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Daje to szanse na uspójnienie już funkcjonujących przez lata teorii i praktyki ? zarówno w działaniach infrastrukturalnych, jak i w edukacji.


Podstawą gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest zmiana paradygmatu w podejściu do zarządzania zasobami, w tym także do odpadów: przede wszystkim unikanie zużywania zasobów (unikanie powstawania odpadów), następnie jak najdłuższe wykorzystywanie produktów ? w tym także wykorzystywanie ich do zastosowań innych niż podstawowe czy naprawa celem przedłużenia funkcjonalności, wreszcie przekazanie do zagospodarowania i recyklingu.

Istotne jest, że GOZ to powszechne wdrożenie, a także komunikowanie do opinii publicznej wszystkich elementów postępowania z zasobami (odpadami) ? od zapobiegania, przez jak najlepsze wykorzystanie, po recykling. Wprowadzenie GOZ i wyznaczenie priorytetu w postaci lepszego zarządzania zasobami, a nie tylko jak najskuteczniejszego gospodarowania odpadami, daje szanse na uspójnienie już funkcjonujących przez lata teorii i praktyki ? zarówno w działaniach infrastrukturalnych, jak i w edukacji. Naturalną konsekwencją tej zmiany będzie m.in. zanikanie wśród mieszkańców Polski dysonansu i ambiwalencji także w odniesieniu do celów i sposobów prowadzonej gospodarki odpadami. Przypomnijmy, że przez ostatni...