Systemy wspomagania dla gospodarki wodno-ściekowej
Pojęcie ?system wspomagania decyzji? (ang. Decision Support System ? DSS) definiowane jest różnie w zależności od okoliczności jego użycia.
Generalnie dotyczy ono narzędzi informatycznych opracowanych w celu wspomagania procesu planowania i podejmowania decyzji1. Bardziej precyzyjne definicje mówią, że DSS jest systemem komputerowym opartym na bazach danych, wiedzy, informacjach i funkcjach umożliwiających dialog z użytkownikiem (interfejs) zapewniający osobie podejmującej decyzje aktualną i użyteczną informację2. Biorąc pod uwagę funkcjonalność DSS, powinien to być system, który używa dużej liczby danych wejściowych, przetwarza je, ocenia i kategoryzuje w użyteczny sposób i ostatecznie pozwala na ich prezentację w formie dostosowanej do celu podejmowanych decyzji3. W przypadku gospodarki wodno-ściekowej system wspomagania decyzji może ograniczać się do indywidualnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej lub może, zgodnie z zaleceniami Ramowej Dyrektywy Wodnej, odnosić się do gospodarki wodno-ściekowej jako integralnej części zlewni z uwzględnieniem aspektów społecznych, gospodarczych i ekologicznych.
Historia narzędzi informatycznych, wspomagających proces podejmowania decyzji sięga połowy lat 60. ubiegłego wieku4. Początkowo narzędzia te miały zastosowanie głównie w ekonomii i stopniowo obejmowały inne dziedziny. W latach 70. zaczęły się pojawiać coraz liczniejsze publikacje na temat ...