Tegoroczna nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych to nie koniec zmian. W przygotowaniu są nowelizacje ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Proponowane zmiany będą miały istotny wpływ na procedowanie zamówień. Czy ułatwią pracę przy zawieraniu transakcji, czy raczej wręcz przeciwnie?

Na początku października Senat wprowadził aż 42 poprawki do przekazanego projektu ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 14 października. Warto zaznaczyć, że nawet nazwa ustawy uległa zmianie ? z obowiązującej obecnie ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowa ustawa adresuje nierozwiązane problemy wynikające z braku implementacji do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji. Przy tej okazji stwierdzono, że przepisy obecnej ustawy nie są wystarczająco łatwe dla interpretacji i wymagają wprowadzenia jasnych i przejrzystych zasad oraz procedur udzielania zamówień w drodze umów koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Wprawdzie do tej pory zawieranie umów koncesyjnych nie było zbyt trudne ? w porównaniu z umowami w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego ? jednakże postanowiono jeszcze bardziej ułatwić życie zamawiającym i oferentom. Dla porównania: obecnie obowiązująca ustawa zawiera przepisy zawarte w 38 artykułach i mieszczące...