Mediacje środowiskowe. Cz. II
Rola mediacji w systemach zarządzania środowiskiem w obecnej dekadzie ? ze względu na oczekiwania społeczne i formalnoprawne ? jest bardzo istotna i zajmuje ważne miejsce w systemach miękkiego zarządzania zasobami i gospodarowania środowiskiem.
Proces ten jest ściśle powiązany z kształtowaniem środowiska, jego ochroną i użytkowaniem, który ma swoje miejsce w życiu społecznym, gospodarczym i przyrodniczym1, obejmując edukację ekologiczną społeczeństwa przy skutecznym wykorzystaniu narzędzi proekologicznego zarządzania i optymalnego sposobu gospodarowania jego komponentami w celu wypracowania społecznej akceptacji podejmowanych działań prośrodowiskowych.
Racjonalne gospodarowanie i zarządzanie komponentami środowiska wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, które mają na celu optymalizację decyzji zarządzania środowiskiem. Jednym znich jest analiza SWOT2-4oraz stosowanie metody delfickiej, burzy mózgów czy też analizy wielowymiarowej.
Narzędziem uzupełniającym powyższy sposób postępowania jest nabierająca w ostatnich kilku latach na znaczeniu autorska metodyka mediacji środowiskowych opisana w części pierwszej artykułu mająca na celu wypracowanie akceptowalnego przez zainteresowane strony rozwiązania prośrodowiskowego z poszanowaniem zasady trwałego zrównoważonego rozwoju5.
Oczyszczalnia ścieków
Przykładem wdrożenia wybranego wieloaspektowego innowacyjnego projektu bada...