Społeczne Agencje Najmu instrumentem polityki mieszkaniowej. Cz. II
Obecnie w Polsce realizowany jest projekt ?Społeczna Agencja Najmu jako instrument polityki mieszkaniowej w Polsce?. Jego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań oraz podwyższenie standardów dla osób potrzebujących mieszkania poprzez wypracowanie innowacyjnego narzędzia ?Społecznej Agencji Najmu. Jak narzędzie to wdrażane jest w innych krajach europejskich?
W pierwszej części artykułu, opublikowanej w poprzednim numerze ?Przeglądu Komunalnego?, został omówiony cel projektu pt. ?Społeczna Agencja Najmu jako instrument polityki mieszkaniowej w Polsce?, realizowanego przez Fundację Habitat for Humanity Poland we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Śląskim. Zaprezentowane zostały też zasady działania trwającego do stycznia 2017 r. projektu oraz programy, które wykorzystują mieszkalnictwo do pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Ponadto zostały przedstawione kryteria funkcjonowania Społecznych Agencji Najmu w Polsce. A jak sytuacja przedstawia się w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii?
Społeczne Agencje Najmu w Europie
W Belgii działalność aktorów społecznych związanych z mieszkalnictwem w formie SAN-ów rozwija się od lat 70. XX w. Inicjatywy w tym zakresie podejmują zarówno organizacje pozarządowe działające nie dla zysku, jak i instytucje publiczne (instytucje pomocy społecznej, władze miejskie, władze prowincji, przedstawiciele władzy regionalnej itp.). Rozwiązanie to ró...