Nowelizacja przepisów ustawy o ochronie przyrody wzbudziła liczne kontrowersje. Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim znacznego ograniczenia dotychczasowej ochrony terenów zieleni przez daleko idącą liberalizację przepisów, znoszącą z posiadaczy nieruchomości obowiązek uzyskania zezwolenia na usuniecie drzew lub krzewów.

W rezultacie nowe przepisy doprowadziły do masowej wycinki drzew i dewastacji przestrzeni publicznej w całej Polsce. Skala zjawiska okazała się zaskakująca również dla autorów projektu ustawy i w lutym pojawiły się pierwsze sygnały, że zasady usuwania drzew należy zmienić.

Na początku marca do Sejmu wpłynęły dwa projekty zmiany ustawy o ochronie przyrody.

Projekt posłów PiS-u

Jak wynika z uzasadnienia projektu zgłoszonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (druk sejmowy 1334), celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów, które umożliwią weryfikację, czy wycinka drzew lub krzewów rosnących na nieruchomościach prywatnych była rzeczywiście przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z założeniami projektu posłów PiS, nie zmieni się zasada, że zwolniona z obowiązku uzyskania zezwolenia będzie wycinka drzew lub krzewów rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast właściciel nieruchomości będzie miał obowiązek zgłoszenia wójtowi zamiaru ...