O czym mówią wskaźniki recyklingu?
Niektóre europejskie kraje osiągają bardzo wysokie wartości wskaźników opisujących gospodarkę odpadami komunalnymi, a zwłaszcza recyklingu. Mimo że nierzadko ich systemy są zbliżone do polskiego, to jednak Polska nie osiąga tak dobrych wyników. Dlaczego?
Aktualnie gospodarka światowa znajduje się w okresie transformacji. Jednym z wyzwań jest zorientowanie na szeroko rozumianą zasobooszczędność, co znalazło swój wyraz m.in. w strategii Europa 20201. W kontekście szeroko rozumianej zasobooszczędności obszarem stosunkowo słabo wykorzystanym jest pozyskiwanie surowców z odpadów komunalnych. Co prawda, polityka UE w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi zawiera już pewne elementy, które stanowią bodźce do zwiększenia pozyskiwania surowców z odpadów. Jednak efektywność tych rozwiązań okazuje się niewystarczająca. Problemem są też niejednolite zasady sprawozdawczości, które przekłamują efekty działań w tym zakresie w poszczególnych państwach członkowskich, utrudniając ich porównywanie.
Wskaźnik poziomu recyklingu jest jednym ze kryteriów stanowiących podstawę do oceny, na ile dany kraj członkowski wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Założone poziomy, które kraje członkowskie są zobowiązane osiągnąć, nierzadko wydają się wyśrubowane, dlatego też obawy budzą plany dalszego ich zwiększania. Mimo to niektóre kraje europejskie osiągają bardzo wysokie wartości wskaźników opisujących gospodarkę odpadami komunalnymi, a zwłasz...