Już 1 czerwca 2017 r. wejdzie w życie istotna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), wprowadzająca szereg istotnych zmian m.in. w procedurze wydawania decyzji administracyjnych.

Wielokrotnie nowelizowana Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego jest jedną z najważniejszych ustaw, na podstawie której działają organy administracji publicznej na szczeblu zarówno lokalnym, jak i centralnym.

Przebieg prac nad nowelizacją

Reguluje ona w szczególności postępowanie przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych. Tym samym, co do zasady ? o ile przepisy szczególne (np. Ordynacja podatkowa) nie stanowią inaczej ? wszystkie decyzje administracyjne wydawane są w oparciu o procedurę określoną w tej ustawie. Podkreślić przy tym należy, iż k.p.a. reguluje przebieg ?typowego postępowania administracyjnego?. Stąd jego poszczególne przepisy nie będą znajdowały zastosowania, o ile daną kwestię przepisy szczególne będą regulowały odmiennie.

W połowie ubiegłego roku na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany w Ministerstwie Rozwoju.

Po niespełna sześciu miesiącach konsultacji i prac legislacyjnych na poziomie rzą...