Głównym celem raportu pt. ?Funkcjonowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce? jest odzwierciedlenie w jak największym stopniu struktury branży. Obszerne opracowanie powstało na bazie ankiet wysyłanych do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i pozyskanych na tej podstawie cennych danych.

Przygotowany cykl raportów, a w szczególności prowadzone prace analityczne i redakcyjne ? od gromadzenia i analizy danych po pracę nad warstwą tekstową i graficzną ? niewątpliwie przypadły na szczególny czas dla całej branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Rok 2016 i pierwsza połowa 2017 r. to okres obfitujący w wiele zmian, zwłaszcza zmian regulacji prawnych.

Intensywne przemiany

Olbrzymi proces legislacyjny ostatnich miesięcy ruszył nieśmiało w momencie zmiany rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127, poz.886 z późn. zm.), które niejako ratowało przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne przed widmem braku możliwości uwzględniania w kalkulacjach taryfowych kosztów inwestycji sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że motorem napędowym machiny ustawodawczej stało się orzecznictwo sądów administracyjnych, które stanowczo opowiedziało się za zakazem obciążania odbiorców usług...