W przypadku stwierdzenia przekroczenia lub naruszenia warunków korzystania ze środowiska wojewódzki inspektor ochrony środowiska wydaje decyzję, w której ustala wymiar tzw. kary biegnącej. Co to jest i od czego zależy jej wymiar?

Cóż biegnące kary mogą mieć wspólnego z prawem ochrony środowiska? Wytłumaczenie znajduje się w tytule V ustawy Prawo ochrony środowiska (DzU z 2017 r. poz. 519 z późn. zm.; dalej: P.o.ś.), dotyczącego środków finansowo-prawnych.

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Jako środki finansowo-prawne P.o.ś. w art. 272 wymienia w szczególności opłatę za korzystanie ze środowiska, administracyjną karę pieniężną oraz zróżnicowane stawki podatków i innych danin publicznych, służące celom ochrony środowiska.

Opłata za korzystanie ze środowiska ponoszona jest przez podmioty, które z niego korzystają. Jeżeli funkcjonują one bez wymaganego zezwolenia lub innej decyzji, to ponoszą opłatę podwyższoną. Opłata podwyższona o 500% ponoszona jest obecnie za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów oraz za pobór wód lub wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Opłaty podwyższone za składowanie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym zależne są od ilości i rodzaju odpadów, a także od miejsca i czasu tego składowania.

Podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty oraz opłaty podwyższonej i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowski...