Sto jedenaście lat dmuchają w dysze
Początki wodociągu kołobrzeskiego sięgają XVIII w. i ? jak wynika z opracowań historycznych, będących własnością Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (MWiK) w Kołobrzegu ? początkowo wodę czerpano drewnianym rurociągiem ze stawu miejskiego przy ul. Bogusława X. Następnie woda transportowana była drewnianym rurociągiem do otwartych studni, zlokalizowanych 500 metrów od miejskiego Ratusza.
Pierwszą sieć wodociągową zaczęto budować w 1870 r. Prace zakończono po czternastu latach ? w 1884 r. Już wtedy sieć była budowana z żeliwa. Wodociąg rozpoczął pracę w lipcu następnego roku i już w owym czasie czerpano wodę z Parsęty. Wodę po uzdatnieniu magazynowano w wieży ciśnień. Zbiornik w wieży ciśnień mieścił w sobie 680 m3 wody, a pełnił on funkcję wyrównawczą ? działał w momentach dużego poboru wody. Wieża ciśnień w Kołobrzegu istnieje do dziś, obecnie jednak mieści się w niej Browar Colberg, produkujący piwo według starych receptur.
Dlaczego Rościęcino?
Szukając sposobów na poprawę jakości wody dostarczanej mieszkańcom, w Kołobrzegu próbowano znaleźć źródła wody głębinowej. Niestety, duże zasolenie wody (od 2,5 do 5%) powodowało, że nawet po uzdatnieniu nie nadawałaby się do picia. Pokłady solanki na tym terenie występują bowiem już na głębokości 7 m i często przeciekały one do otwartych studni z wodą pitną. Zaczęto więc poszukiwać wody poza granicami miasta. Rościęcino okazało się być miejscem idealnym: położone na wysoc...