Ze względu na postępującą urbanizację, coraz więcej gatunków ptaków, ssaków, owadów i innych przedstawicieli królestwa zwierząt musi przystosowywać się do warunków miejskich. 

Ludzie i zwierzęta zaczynają konkurować ze sobą o to samo terytorium i coraz mniejsze zasoby żywności. Konflikty między ludźmi a dziką przyrodą powodują znaczące straty i stwarzają obopólne zagrożenie. Złagodzenie tego konfliktu jest ważnym aspektem zarządzania różnorodnością biologiczną i obszarami chronionymi. Znaczącą rolę w tym zakresie mogą i powinni odegrać architekci krajobrazu, którzy odpowiadają za kształtowanie krajobrazu.

Architektura krajobrazu należy do tych sfer działalności człowieka, które najściślej wiążą się z naturą, jednak w całości jest wytworem kultury. W środowisku architektów krajobrazu od dawna toczą się spory, czy obiekty architektury krajobrazu powinny być bliższe naturze czy raczej kulturze. Dla architekta krajobrazu podstawowym tworzywem jest natura i dlatego trzeba być wyjątkowo ostrożnym, gdyż łatwo nie tylko o porażkę, ale i straty w przyrodzie.

Tereny zieleni w miastach mają ogromne znaczenie dla jakości życia mieszkańców, ale obszary te mogą być różne. Często spotykane ogródki przydomowe z krótko przystrzyżonymi trawnikami i pojedynczymi roślinami iglastymi są miejscami przyrodniczo niemal martwym. Natomiast gęste zarośla, łąki trawiaste i stare drzewa stwarzają warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt. W ostatnich latach w a...