Tajemniczy proszek otwocki
Wykorzystywanymi cechami torfów są ich właściwości sorpcyjne. Dawno temu fakt ten docenili m.in. mieszkańcy Otwocka, którzy używali osuszonej, błotnistej masy, pozostałej po eksploatacji torfu, do dezynfekcji przydomowych toalet.
Od najdawniejszych czasów powoływane na urząd władze miast starały się dbać o ich wszechstronny rozwój. Jednak z powodu ciągłego braku funduszy działania te najczęściej ograniczały się tylko do uchwalania różnych zaleceń dla właścicieli posesji i mieszkańców. W XVIII i XIX w. zalecenia te, szczególnie w Warszawie, w przeważającej części dotyczyły utrzymania czystości i porządku, a lektura niektórych z nich może wywoływać dziś rozbawienie. Na przykład obowiązywał zakaz wylewania przez okna ?fecesów?. Gdyby ktoś nie domyślił się o co chodzi, na pewno wyjaśni to inny zapis, nakazujący, by: ?(...) nieochędostwo, którym się natura ludzka brzydzi, zdrowe zarażać zwykło powietrze, tedy gdy possessowie smrodliwe chędożyć każą mieysca, niech tego przestrzegaią, iżby na ulice obrzydliwych smrodów nie wylewano (...)?. A gdyby i to niczego nie wyjaśniło, należy wprost powiedzieć, że chodziło o to, by nie wyrzucać na ulice zawartości ustępów i kloak.
Gęstniejąca atmosfera
W dzisiejszych czasach, gdy powszechnie funkcjonuje kanalizacja, poruszanie takich spraw ? mimo że chodzi o rzecz naturalną ? jest raczej kłopotliwe, by nie powiedzieć ? wstydliwe. Jednak gdy w dawnych miastach atmosfera ?gęs...