Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zdecydowanie zwiększyły się fundusze finansowe na budowę nowych i modernizację istniejących zbiorczych oczyszczalni komunalnych.

Polska leży w basenie morza Bałtyckiego, co powoduje, że wody płynące z jej terenu mogą wprowadzać do morza znaczne ilości związków biogennych (azot i fosfor). Dlatego dąży się do projektowania oczyszczalni ścieków umożliwiających podwyższone usuwanie związków biogennych. Ramowa Dyrektywa Wodna1 zawiera zapis, że Polska musi mieć co najmniej dobry stan wód na swoim terenie. W celu zrealizowania tego zamierzenia w 2003 r. powstał Krajowy Program Oczyszczania ścieków Komunalnych2. Zawarte są w nim podstawowe dane dotyczące aglomeracji kanalizacyjnych oraz zbiorczych oczyszczalni ścieków.

Tendencja wzrostowa, ale?

Analizując dane przedstawione na rys. 1, można zauważyć wyraźny wzrost liczby komunalnych oczyszczalni ścieków w wieloleciu 1995-2016. W 1995 r. zarejestrowano 1220 komunalnych oczyszczalni, podczas gdy w ostatnim roku badanego okresu były 3253 oczyszczalnie. Przyrost liczby oczyszczalni w tym okresie wyniósł 2033 szt., co daje wzrost o 266,6%. Można zatem zauważyć wyraźną tendencję wzrostową rozwoju budowy nowych zbiorczych komunalnych oczyszczalni ścieków.

Rys. 1. Liczba o...