Czy inwestycje w gospodarce odpadami służą GOZ?

Polski system gospodarki odpadami komunalnymi w porównaniu do niemieckiego jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Biorąc pod uwagę stosunkowo nowe założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, jego rozwój będzie też nieco inny niż w Niemczech.

Podstawowe założenia gospodarki o obiegu zamkniętym zostały opracowane przez Komisję Europejską w 2015 r. Głównym jest przekształcanie odpadów w zasoby poprzez realizację hierarchii postępowania z odpadami, w szczególności poprzez stymulowanie dobrych praktyk w tym obszarze, rozwój innowacyjnych technik recyklingu, ograniczenie wykorzystywania składowisk i tworzenie środków zachęcających konsumentów do zmiany zachowań.

Monitoring postępów

Dla monitoringu postępów w realizacji tych celów określono cele ilościowe, które zostały zapisane w prawie unijnym (m.in. w dyrektywie ramowej o odpadach) oraz krajowym (w Polsce m.in. w ustawie o odpadach). Zostały one również przetransponowane do Krajowego Planu Gospodarki Odpadami do roku 2022, stanowiącego wyznacznik dla rozwoju polskiego systemu gospodarki odpadami na najbliższe lata. Przyjęto w nim następujące cele: zmniejszenie ilości powstających odpadów poprzez ograniczenie marnotrawienia żywności, selektywną zbiórkę z zakładów żywienia zbiorowego, zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie właściwego gospodarowania odpadami, w tym biodegradowaln...