Gminy w obliczu coraz bardziej wyśrubowanych celów ekologicznych coraz częściej rozważają możliwość uwzględnienia w swoich sprawozdaniach odpadów zbieranych w punktach skupu surowców, działających na ich terenie.

Wśród głównych celów postawionych przez ustawodawcę przed gruntownie zmienionym systemem gospodarki odpadami komunalnymi w gminach wskazano prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych ?u źródła? oraz zmniejszenie ilości odpadów komunalnych, w tym odpadów ulegających biodegradacji, kierowanych na składowiska odpadów, a tym samym zwiększenie ilości odpadów podlegających recyklingowi. Z tymi celami związane są konkretne zadania nałożone na gminy (odpowiednio związki międzygminne realizujące wybrane zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi) w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia określonych frakcji odpadów komunalnych.

Od samego początku wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi podnoszono wątpliwości związane z jego szczelnością. Wskazywano, iż część strumienia odpadów komunalnych nie jest objęta władztwem gminy. Dotyczy to m.in. określonych frakcji przekazywanych przez różne podmioty do punktów skupu surowców wtórnych. Robią tak właściciele nieruchomości oraz podmioty trzecie, które w wielu przypadkach przywłaszczają sobie selektywnie zebrane odpady komunalne zgromadzone przez właścicieli ni...